Sporttörvény: stratégiai fazonigazítás

Munkatársunktól
2011. 05. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő egy évtizede, 2000 végén fogadta el a – jelenlegihez hasonlóan konzervatív többségű – parlament a „régi sporttörvényt”, amelyet azóta többször is módosítottak, átfogóan 2004-ben. Ekkor a már szocialista–liberális kormány nyomására, hivatalosan a civil szféra felé nyitás jegyében többek között megsokszorozták a köztestületek számát. Ez a folyamat átláthatatlansághoz, érdekellentétekhez (lásd például a fogyatékossport két irányító szervét) vezetett, miközben a szféra presztízsben és finanszírozásban az állami irányítás perifériájára szorult.
A 2010-es választások ezen a területen is változást hoztak, a sport stratégiai ágazattá vált, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szerepe nőtt, így újra előtérbe került a jogszabályi háttér módosítása. Ennek jegyében tartottak tegnap nyílt napot a Parlamentben. Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turizmus bizottságának elnöke megnyitójában úgy fogalmazott, a 2004-ben felülírt sporttörvényt egy új, átfogó jogi szabályozásnak kell felváltania. Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint még az idén megtörténhet a Sport XXI nemzeti sportstratégia módosítása is.
Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára így fogalmazott: „A sportról szóló új törvény egyik legfőbb célja, hogy a köztestületek száma csökkenjen, a finanszírozás és a sportirányítás átláthatóbbá és egyszerűbbé váljon, valamint jól elkülönüljenek egymástól az állami és nem állami, sportszakmai feladatok.” Az államnak a sport területén ezentúl elsősorban koordináló és stratégiateremtő szerepe lesz, amelyet az olimpiacentrikusság jellemez majd. Czene Attila hozzátette: a javaslatok kidolgozását számos európai tagállam sportirányítási modelljének áttekintése előzte meg.
Borkai Zsolt, a MOB elnöke azt mondta, időszerű az egycsatornás finanszírozás bevezetése, mert eddig az intézményrendszer túlméretezett volt, s a párhuzamosan ellátott feladatok a költségeket is növelték. „Ha a MOB lesz az egyetlen köztestület, amely a magyar sportot irányítja, akkor partneri kapcsolatot szeretnénk kialakítani az eddigi köztestületekkel, a Nemzeti Sportszövetséggel, a Magyar Paralimpiai Bizottsággal, a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetségével és a Magyar Szabadidősport-szövetséggel” – fogalmazott Borkai. Egyúttal javaslatot tett arra, hogy a MOB elnöksége 11 fős legyen, tagjait öt évre válasszák, s egyesületi formában tovább működő jelenlegi köztestületek egy-egy alelnököt delegálhassanak bele.
Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy szeptembertől kötelezővé teszik a mindennapi testmozgást, ami ugyan nem egyenlő a mindennapi testnevelésórák fogalmával, de első lépése a társadalom egészségesebbé formálásának.
A tegnapi parlamenti nyílt nap után többek között vidéki road show-val folytatódik a jogszabály társadalmi egyeztetése. Az új sporttörvény szeptember 1-jén, az új finanszírozási rendszer 2012 januárjától léphet életbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.