Büntetőeljárásban vizsgálja a hétvégi budaörsi kettős öngyilkosság körülményeit a rendőrség – közölte lapunkkal Beluzsárné Belicza Andrea. A Pest megyei hatóság szóvivője elmondta: mivel a huszonegy és tizenkilenc éves lányok közösen oltották ki életüket, szükségessé vált annak felderítése, hogy elhatározásukban befolyásolták-e egymást. A tájékoztatás szerint tehát elsősorban nem külső közreműködőket keresnek, hanem az áldozatok kapcsolatát ellenőrzik a rendőrök, de a szóvivő jelezte: semmilyen körülményt nem hagynak figyelmen kívül. A nyomozásba szakértőt is bevontak, akinek többek között az a feladata, hogy megállapítsa, milyen kémiai folyamatok játszódtak le az autóban, amelyben megtalálták őket.
Ismert, a budaörsi és bicskei lány egy kocsiban, a csomagtartóban lévő vödörben összekevert mész és sósav képezte gáz belélegzésével lett öngyilkos. Lapértesülések szerint azért választották ezt a megoldást, mert gyorsan és a legkevesebb fájdalommal kísérve akartak végezni magukkal, de elszámították magukat. Kén-hidrogén helyett ugyanis klórgázt lélegeztek be, s ennek eredményeként keserves kínok között halhattak meg. A Pest megyei rendőrség ezt az értesülést nem kommentálta. Mint mondták: a szakértőnek kell megállapítania, hogy mi játszódott le a kocsiban.
Jelezték továbbá, hogy a lányok nem okoztak közveszélyt tettükkel, mivel a jármű ablakára kiírták: mérgező gáz van az utastérben, senki ne nyissa ki az ajtót. A rokonok, ismerősök meghallgatása lapzártakor is tartott. Kérdésünkre Beluzsárné nem tudta megmondani, hogy az autó, amelyben a testeket megtalálták, az áldozatok vagy családjuk tulajdonában volt-e. A tragédia okait szintén homály fedi.
Többen bírálták tegnap az ügy sajtómegjelenését. A Népszabadság internetes kiadásának nyilatkozó szakértő például arra emlékeztetett, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) készített egy ajánlást arról, miként kellene beszámolni a hasonló esetekről. A WHO szerint félő ugyanis, hogy a túlzott publicitás, a módszerek, a búcsúlevél bemutatása – különösen az első napokban – mintakövetésre ösztönöz. Több olyan példát is említettek – köztük Molnár Csilla Andrea, az 1985-ös szépségkirálynő esetét –, amikor bebizonyosodott, hogy a bemutatott tragédiák után megnőtt az öngyilkosságok száma.

Orbán Viktor: Gazdasági öngyilkosság Ukrajna uniós csatlakozása