Kiemelkedően magas forgalom mellett erőteljes, 862 pontos gyengüléssel zárt tegnap a Budapesti Értéktőzsde fő indexe. A BUX, bár minimális veszteséggel nyitott, kora délelőtt új történelmi csúcsra emelkedett. A 24 165 pontos magaslatról azonban lefelé vette az irányt. A pesti börze mutatóját előbb a Mol-papírok lendítették a negatív oldalra, később viszont már a többi részvény sem tudta kivonni magát a pesszimista hangulat alól. A vezető részvények kivétel nélkül veszteséggel fejezték be a napot. A BUX több mint 34 milliárdos forgalomban, az előző napi zárójához képest 3,58 százalékkal alacsonyabban, 23 220 ponton zárt. A nemzetközi piacon folytatódó olajárcsökkenés, illetve lengyel szektortársa, a PKN Orlen gyenge eredménybeszámolója nyomán előbb a Mol árfolyama kezdett gyengülni. Az Mol csaknem 14 milliárdos forgalomban 4,3 százalékkal 22 000 forintra süllyedt. A második legnagyobb napi forgalmat generáló OTP-papírok 4,1 százalékkal gyengültek 7956 forintra, de alacsonyabban zárt a forgalom tekintetében messze lemaradó Magyar Telekom és Richter is. A gyógyszerpapír 2,5 százalékkal 43 400 forintra, a Magyar Telekom pedig 3,9 százalékkal 975 forintra gyengült. Az eladói nyomás a kisebb papírokat is áttolta a veszteséges oldalra. Az említhető forgalmat generáló részvények közül 3,1 százalékkal 31 ezer forintra csökkent az Egis, 2,5 százalékkal 2510 forintra gyengült a BorsodChem és – bár napközben még úgy tűnt, tartani tudja magát a pozitív oldalon – végül 1,8 százalékos gyengüléssel zárt a Snyergon is. Kimagasló, több mint egymilliárd forintos forgalomban viszont meg tudta tartani előnyét a Fotex. Papírjai 5,3 százalékkal 658 forintra drágultak. A Bumix 0,2 százalékkal 2126 pontra csúszott.
Tegnap a szlovákok 50 bázisponttal emelték az irányadó kamatot, míg a lengyelek 25 bázisponttal csökkentették. A szlovák lépés nyomán erőteljesen elkezdett gyengülni az euróhoz képest a forint a bankközi devizapiacon. A délután közzétett lengyel döntés nyomán a forint kissé korrigált, ám lapzártakor még mindig egy forinttal drágábban jegyezték az eurót. A hétfő esti 252,25–252,75-ös zárószinttel szemben tegnap 253,13–253,23 forintra emelkedett az euró kurzusa. A hét további részének kereskedését befolyásolhatja az Európai Központi Bank (EKB) holnapi döntése. Az elemzői várakozások szerint az EKB 25 bázisponttal 2,50 százalékra emeli az alapkamatot az euróövezetben. Amennyiben ez bekövetkezik, a forint várhatóan tovább fog gyengülni.
Eladói nyomás nehezedett a nyugat-európai tőkepiacokra is, amit főként a csökkenő olajárak hatására gyengülő bánya- és olajcégek, illetve a gyenge teljesítményről beszámoló telekommunikációs vállalatok okoztak. Az európai indexek további gyengülését eredményezte a tengerentúli gazdaság vártnál gyorsabb növekedéséről szóló beszámoló, mivel ez erősítette a befektetők inflációs félelmeit. Az Egyesült Államokban a tavalyi utolsó negyedben éves szinten 1,6 százalékkal nőtt a GDP. Az elemzők úgy vélték, hogy a tavalyi utolsó negyedév GDP-bővülésére vonatkozó, éves szintű előzetes szám másfél százalékról szól majd a korábban becsült 1,1 százalék helyett. Az amerikai GDP vártnál nagyobb növekedése arra késztetheti a jegybank szerepét ellátó Federal Reserve-et, hogy újabb kamatemelést hajtson végre.
A párizsi CAC–40 1,6, a frankfurti DAX–30 két-, a londoni FTSE–100-as pedig másfél százalékos veszteséggel zárt. Lapzártakor veszteségeket jeleztek a Wall Street-i mutatók is.

Elkezdődött az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Szabadegyetem és Konferencia