Kirekesztette a kordon a megemlékezőket a Kossuth térről

Katonai tiszteletadással engedték félárbocra az állami lobogót a Kossuth téren, az aradi vértanúkra emlékezve. Az Országház előtti ünnepélyes esemény végére egyre több megemlékezni vágyó jelent meg a téren, azonban nem engedték be őket a kordonon belülre. Példátlan biztonsági intézkedések voltak a Fiumei úti sírkertben is, az állami megemlékezés ideje alatt a Batthyány-mauzóleumhoz a meghívottakon és az újságírókon kívül senkit nem engedtek oda.

MNO
2007. 10. 06. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti gyásznapon, az aradi vértanúkra emlékezve katonai tiszteletadás mellett felvonták, majd félárbocra engedték a Magyar Köztársaság állami lobogóját szombaton reggel kilenc órakor a Parlament előtti Kossuth téren. A ceremónián részt vett Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. Az ünnepség végére egyre többen jelentek meg, akik ünnepelni szerettek volna és a zászlófelvonásra lettek volna kíváncsiak, a kordonon belülre azonban nem mehettek.

Az 1848–49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után, a császári had itörvényszék ítélete alapján, október 6-án Aradon végezték ki a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, akik a szabadságharc bukását követően kerültek osztrák fogságba. A nemzet vértanúja lett Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos ezredes, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly. Pesten ezen a napon végezték ki Batthyány Lajost, az első felelős és független magyar kormány miniszterelnökét, akit csak 1870. június 9-én temethettek el nyilvános tiszteletadással, majd 1874. május 26-án helyeztek végső nyugalomra a Kerepesi temető mauzóleumában. Kivégzésének helyén 1926-ban avatták fel az örökmécsest.

Az Orbán-kormány 2001 novemberében nyilvánította nemzeti gyásznappá október 6-át.

Takács Albert beszélt a Fiumei úti sírkertben

Az ünnepségsorozat viszont a zászlófelvonás után is folytatódott a Fiumei úti sírkertben a Batthyány-mauzóleumnál. Itt elmondott emlékező beszédében Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter párhuzamot vont a múlt és a jelen között. A meghívottakon és az újságírókon kívül itt sem engedtek senkit a megemlékezés közelébe. A szigorúan őrzött helyszínre csak fémdetektoros kapun keresztül lehetett bejutni.

- A forradalomnak és a szabadságharcnak nem volt esélye a győzelemre, de mégsem volt eredménytelen, mégsem volt hiábavaló. Ma Magyarország, a nemzet esélyei összehasonlíthatatlanul kedvezőbbek. Ma nem kell katonai erőfeszítéseket tenni a szabadság és a függetlenség megőrzése érdekében, erőnket valódi feladatainkra koncentrálhatjuk. Ha ez így van, akkor nem kellene a fölöslegessé vált viszályt és harcot belső életünknek, nemzeti életünknek részévé tenni újra. A haladás és a reformok ma ugyanúgy aktuális kihívást, aktuális feladatot jelentenek, mint annakidején. Ma ugyanúgy föl kell lépni, küzdeni kell a társadalmi esélyegyenlőtlenség ellen, szorgalmazni kell a törvény előtti egyenlőtlenség magasabb fokát, védeni kell a szólásszabadságot, a sajtószabadságot, az ember méltóságát – mondta a miniszter.

Ezután a Fiumei úti sírkertben, a mauzóleumnál a közjogi méltóságok elhelyezték koszorúikat, majd a hivatalos emlékezés-sorozat a Batthyány-örökmécsesnél folytatódott.

Szavukat megszegő politikusokkal nem megyünk semmire

Megosztott nép nem fogja kivívni magának azt, ami megilleti, mint ahogy színüket váltogató, szavukat nap mint nap megszegő politikusokkal sem megyünk semmire – mondta szombaton Aradon Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. Az aradi vértanúkról megemlékező beszédében kijelentette, hogy a magyar szabadság nem állítható szembe sem a románok, sem más népek szabadságával. A romániai magyaroknak ismét otthonukká kell tenniük Erdélyt, de otthonukká kell tenniük egész Európát is – állapította meg Markó Béla. (Tőkés László református püspököt egyébként kitiltották Aradról.)

Ezernyi kísérletnek vagyunk ma tanúi a nemzet cselekvő egységének megbontására mind Magyarországon, mind Romániában – ezt a gondolatot fejtette ki szombaton Aradon Dávid Ibolya. A Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke délelőtt beszédet mondott az 1848-as tábornokok kivégzésének színhelyén, a Vesztőhelyen. „Október 6-án lehajtott fejjel kell megvallani: a széthúzó nemzet nem a mártírok hagyatékát őrzi” – mondta. Szerinte még mindig nem késő tanulni a történelem hibáiból. II. János Pál pápa szavait idézte: „Meg kell tanulnunk a bátorságot a békességhez”. Az évfordulóról szentmisén is megemlékeztek a Minorita templomban, illetve koszorúzással a Szabadság-szobornál.

A XIX. században többé-kevésbé párhuzamosan próbálták modern nemzetként megfogalmazni magukat a Kárpát-medence nemzetei, de tragikus, hogy e nemzetformáló élmények nem együtt, hanem egymással szemben érték a nemzeteket, ezt használta ki az önkényuralom – fejtette ki Szekeres Imre honvédelmi miniszter szombaton, Aradon elhangzott beszédében. Az aradi vértanúk emlékére szervezett ünnepségen a miniszter emlékeztetett arra, hogy a magyar szabadságért folytatott küzdelmük miatt egykor kivégzett tábornokok több féle nemzetiséget képviseltek. Felhívta a figyelmet: ma Európában a polgárosodás és a gazdasági felemelkedés olyan kézzelfogható lehetőség, amit a kelet-európai nemzetek úgy tudnak a legjobban kihasználni, ha összefognak, ha egymásban nem ellenfelet, hanem partnert keresnek és találnak.

Megemlékeztek a Vajdaságban is

Az 1849-es aradi vértanúkra emlékeztek pénteken este Zomborban a nemzeti gyásznap 158. évfordulója alkalmából. A budapesti Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Szekeres László Alapítvány által támogatott rendezvény az észak-bácskai város Szent Rókus nevét viselő temetőjében kezdődött, ahol a jelenlévők megkoszorúzták az 1848/49-es emlékobeliszket. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Szent György Lovagrend Délvidéki Nagypriorátusa és a zombori Magyar Polgári Kaszinó szervezésében jelen lévő megemlékezők lerótták kegyeletüket a temetőben lévő honvédsíroknál, majd engesztelő gyászmise következett a Szentháromság plébániatemplomban.

A misét követően megkoszorúzták a zombori születésű Schweidel Józsefnek a Magyar Polgári Kaszinó udvarán lévő emlékművét, majd a környékbeli települések magyar művelődési egyesületei szólistáinak, énekcsoportjainak és versmondóinak közreműködésével a kaszinóban megrendezett ünnepi műsor zárta a megemlékezést.

(HírTv, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.