„Az öt parlamenti pártnak kell megállapodnia, és bízunk abban, hogy ez sikerülni fog. (...) Azt gondoljuk, hogy (a kormányfő kezdeményezése) így nem időszerű” – mondta Horn Gábor arra a kérdésre válaszolva, hogy mi az ügyvivői testület álláspontja Gyurcsány Ferenc hétfőn tett javaslatáról.
A kormányfő a parlamentben napirend előtt bejelentette: népszavazást kezdeményez a politikai élet megtisztítását célzó, múlt héten bejelentett hét pont közül azokról, amelyek elfogadásához az Országgyűlés kétharmados támogatására lenne szükség, mivel annak elérése az ellenzék miatt bizonytalan. Horn Gábor közölte: az ügyvivői testület áttekintette a miniszterelnök hétpontos javaslatát, amelyet tartalmában és irányában „helyénvalónak és jónak” tart. Hozzátette: vannak részletkérdések, amelyeknél vannak észrevételeik és javaslataik, ahol szükség van finomításra.
A szabad demokrata politikus azt mondta: az üt a hét pont közül a legfontosabbnak a párt- és kampányfinanszírozást tartja. A kormányfő által javasolt megoldás lényegével egyetértenek, ám ebben az esetben is kell a részletekben finomítani – tette hozzá. Horn Gábor közölte: az SZDSZ egyetért azzal a javaslattal is, hogy polgármesterek és gazdasági társaságok vezetői ne lehessenek parlamenti képviselők, ám más „polgári” foglalkozást űzők – mint például pedagógusok, mérnökök, orvosok – viszont lehessenek.
Az SZDSZ országgyűlési képviselőcsoportja szerdán reggel tekinti át a kormányfő hétpontos javaslatát. Gyurcsány Ferenc október 1-jén az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában jelentette be hétpontos javaslatát. Eszerint a kormányfő új, szigorú párt- és kampányfinanszírozási törvényt kíván alkotni, meg kívánja szüntetni a pártok ifjúsági szervezeteinek – szerinte – felemás helyzetét és meg kívánja védeni a civil szervezeteket a pártpolitikai befolyástól.
A kormányfő javaslatai szerint a közpénzeket odaítélő pályázatok esetében meg kell határozni, kik azok, akiket ebből ki kell zárni összeférhetetlenség miatt. A miniszterelnök azt is szeretné elérni, hogy állítsák helyre a főállású parlamenti képviselőség intézményét, és tegyék átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé a képviselői jövedelmeket.
(mti)