Szabó János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora és Nagy Károly a kormány főtanácsadója is egyetértett abban, hogy habár a magyar PRT is jól teljesít az észak-afganisztáni Baglán tartományban, van még tennivaló a tartós siker eléréséig.
Szabó János szerint Afganisztánban létre kell hozni a fejlesztésben egy „kritikus tömeget”, ahonnan már nincs lehetősége az országnak arra, hogy visszasüllyedjen a korábbi állapotba. A PRT-k ezt a pontot még nem érték el, jelentős tennivalók állnak előttük, de már nagyon közel állnak a sikerhez – tette hozzá. A szakember kiemelte: a fejlesztésben egységes szemléletnek kell működnie, amelyben egyaránt megtalálják a helyüket a tartományi újjáépítő csoportok és a civil szervezetek is.
Szabó János úgy vélte, hogy az afgán állampolgárok ugyanúgy megbíznak a katonákban, mint a nem kormányzati szervezetekben. Afganisztán mintája lehet annak, hogy együtt tudnak-e működni a katonák a civilekkel. A kérdés nem az, hogy képesek-e erre, hanem hogy képessé tehetők-e a civil feladatok ellátására – hívta fel a figyelmet Szabó János.
Nagy Károly is azt hangsúlyozta, hogy meg kell tanulnia együttműködni a lakosságnak, az újjáépítő csoportoknak és a civil szervezeteknek Afganisztánban. A főtanácsadó szerint nemcsak a segélyszervezetek értenek a fejlesztéshez, hanem a hadsereg is, megfelelő kiképzéssel. A katonákat nem szabad „biztonsági statiszta” szerepre kárhoztatni. Ha van idejük és nem kell harcolniuk, akkor fejleszthetnek – tette hozzá. Afganisztánban azonban nem egyszerű a problémák megoldása, mivel egy iszlám sajátosságokkal rendelkező „ütközőállamról” van szó, ahol az államot segélyekből tartják fent, a kábítószer probléma pedig megkerülhetetlen. Ezek a dolgok ilyen koncentráltan még egyik országépítő vállalkozáskor sem jelentek meg. A nemzetközi közösség így napjainkban a mindennapi tapasztalatok által tanulja meg, hogy mit is kellene tenni a közép-ázsiai országban – hangsúlyozta Nagy Károly.
Az eredmények elérését nehezíti, hogy nem lehet egységes PRT-modellt alkalmazni Afganisztánban, hiszen a tartományok helyzete eltérő. Különösen bonyolult a helyzet a veszélyesebbnek tartott déli részeken, ahol az újjáépítő csoportoknak harcolniuk is kell – mondta a főtanácsadó. A bagláni tartományi újjáépítési csoport vezetését 2006 óta látja el Magyarország. Magyarország idén 500 millió forintot fordít fejlesztésre Afganisztánban. Emellett a honvédelmi minisztérium saját keretéből 125 milliót költ a magyar PRT projektjeire, ugyanekkora összeget ajánlott fel a görög kormány is a magyar újjáépítési programok támogatására.
A magyar PRT eddig épített már utat, törpe vízierőműveket, emellett iskolákat és egészségügyi központokat fejleszt. A minisztériumok közül például az egészségügyi is finanszíroz egészségügyi központ-építést, a rendészeti tárca rendőrképzést, a földművelésügyi pedig az afgán szarvasmarhák TBC-mentesítését vállalta magára. A kormányzati pénzekből a civilek közül a legtöbbet – 180 millió forintot – a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet nyerte el, amelyet saját forrásokkal egészített ki.
A szervezet ebből iskolákat épít és újít fel, munkahelyteremtő programjában téglagyárat működtet és szőnyegszövő tanfolyamot indít Baglán tartományban. Emellett mezőgazdasági programokat is indítottak: magyar segítséggel gazdaszövetkezet alakult és agrárképzés indult. A Baptista Szeretetszolgálat bábaképzést szervez.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.