Egyre többen csatlakoznak az országos sztrájkhoz

A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) Szolidaritás, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is csatlakozott a Liga Szakszervezetek december 17-re meghirdetett sztrájkjához. A munkabeszüntetést az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényjavaslat zárószavazásának napjára időzítették.

MNO
2007. 11. 30. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) Szolidaritás, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is csatlakozott a Liga Szakszervezetek december 17-iki sztrájk felhívásához. Gaskó István, a Liga Szakszervezetek, és a VDSZSZ Szolidaritás elnöke sajtótájékoztatón pénteken Budapesten bejelentette: december 17-én reggel 6 órától határozatlan időre országos vasúti sztrájkot hirdetnek, amelyet fenntartanak mindaddig, amíg a kormánnyal nem tudnak megegyezni.

Gál Rezső, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke közölte: december 17-én 4 órás sztrájkot tartanak, ám megnyugtatta a közvéleményt, hogy nem fog sötétbe borulni az ország, mivel az elégséges szolgáltatásról szóló törvény szigorúan szabályozza ennek feltételeit. Gaskó István elmondta, hogy bár péntek 16 órára várták a kormány képviselőit, ők jelezték, inkább hétfőn reggel tartanák meg a sztrájk tárgyalást. A Liga az időpontot elfogadta.

A szakszervezetek a december 15-iki tüntetést, és a december 17-iki sztrájkot az egészségbiztosítási reform és a nyugdíjszámítás 2008. január 1-jétől érvényes számítási módja, valamint a vasúti mellékvonalak megszüntetése elleni tiltakozásul tartják. Gaskó István megerősítette: céljuk továbbra is a társadalmi béke, nem pedig a sztrájk és az ország megbénítása, így a kormánnyal megállapodásra törekszenek az utolsó pillanatig. Ennek minimális alapjául az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényjavaslat visszavonását, új törvény benyújtását, a január elsején érvénybe lépő új nyugdíjszámítási rendszert meghatározó törvény felfüggesztését, valamint a társadalmi és szakmai egyeztetés újrakezdését tekintik.

A Liga szakszervezetek elnöke közölte: ezért a tárgyalások idejére, amíg a megnyugtató megoldás lehetősége fennáll, a Liga kész felfüggeszteni a nyomásgyakorló akciókat. Gaskó István utalt arra, hogy azok, akik politikai szándékkal jönnének a demonstrációra, azok inkább maradjanak otthon, hogy ne rontsák le a tüntetés hitelességét. Hangsúlyozta: a politikai tartalmú transzparenseket nem fogják engedni a tüntetésen. Közölte azt is, hogy bár konzultáltak a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségével, és a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával is, akik szintén elutasítják a két törvényt, ám jelezték, hogy a tüntetésben és a sztrájkban nem kívánnak részt venni.

A sztrájkfelhíváshoz csatlakozott a Liga Villamos- és Hőenergia-ipari Szakszervezetek is – közölte Egyed Ferenc elnök.

Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke elmondta, a több ágazatra kiterjedő sztrájkot az egészségbiztosítási reform és a nyugdíjszámítás 2008. január 1-jétől érvényes számítási módja elleni tiltakozásul hirdették meg. Csatlakozásuk magyarázatául Kerpen Gábor elmondta: megnövekvő feladataikat kevesebb fizetésért látják el a pedagógusok. Mint megjegyezte, az is egyedülálló, hogy a pedagógusok túlmunkáját nem fizetik ki. A túlterheltséget illusztrálva ismertette, hogy az intézményvezetőknek „öt diplomával kellene rendelkezniük” ahhoz, hogy lelkiismeretesen elláthassák munkájukat a jelenlegi követelményekhez igazodva.

Kerpen Gábor szerint a kormány mindent megtesz azért, hogy „a tanárok iránt ne éledjen szimpátia a társadalom részéről”, mert azt sugalmazzák, hogy ők így is keveset dolgoznak a pénzükért. Ezzel összefüggésben kijelentette, hogy a kormány az inflációt alulmúlva mindössze 3,5 százalékos béremelést akart megadni a pedagógusoknak, ám átlagosan öt százalékot sikerült elérniük, amelyről jövő csütörtökön írják alá a megállapodást.

Kerpen Gábor rámutatott, hogy az általános iskolák 1-2. és 5-6. osztályában csökken az állami normatíva, amit a gyerekek után az állam fizet. A további romló folyamatok megakadályozása érdekében az önkormányzati szövetségeket a kormánnyal szembeni nyomásgyakorlásra hívta fel. A forráskivonás ugyanis az oktatás színvonalának csökkenését, az iskolák bezárását jelenti, és az sem jelentene megoldást erre, ha kötelező lakóhely szerinti iskolaválasztást írna elő a kormány – tudatta.

Fóti Ákos egyetemi tanár a Magyar Pedagógus Szövetség képviseletében ehhez kapcsolódóan megemlítette, hogy a felsőoktatásban az „erkölcsi, fizikai, szellemi képessége” egyaránt csökkent a hallgatóknak.

Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház oktatási irodavezetője megjegyezte, hogy az egyházi fenntartású oktatási intézmények számára sincs biztosítva a 13. havi illetmény folyósítása, mert erre a jogszabályok alakulása folytán nem kérhettek az államtól támogatást. Ezzel együtt nem biztos, hogy tudják garantálni a szakmai előmenetellel járó fizetésemelést sem. Bizonytalan a sorsa a jubileumi jutalmaknak és a pedagógusok lakáscélú hitelfelvételi állami garanciájának is – közölte.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.