Horváth Ágnes a bizonyítványt magyarázza

A vizitdíj és a kórházi napidíj 21,7 milliárd forintos bevételt hozott a bevezetése óta eltelt tíz hónapban – mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján. A tárcavezető elmondta: a háziorvosok bevétele nőtt, csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma, ez a kétfajta térítési díj pedig visszaszorította a hálapénzt. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője erre úgy reagált, hogy a vizitdíj egy olyan sarc, amely csak a betegek életét nehezíti.

MNO
2007. 11. 30. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havonta átlagosan 180 ezer forinttal nőtt egy háziorvosi praxis bevétele, ami azért is nagy szó, mert a reálbérek közben csökkentek Magyarországon – mondta Horváth Ágnes pénteki sajtótájékoztatóján. A vizitdíj és kórházi napidíj bevételi többlete és az ezek eredményeként csökkenő kiadási megtakarítások összesen 64 milliárd forintot jelentenek – tette hozzá.

A díjak bevezetése megtakarításokat eredményezett az ágazaton belül, így a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök forgalmában, de az aktív és krónikus kórházi ellátáson belül is – mondta Horváth.

Járóbeteg-ellátásban hárommilliárd, az aktív szakellátásban 21,2 milliárd, a krónikus kórházi ellátásban 1,1 milliárd, a gyógyászati segédeszközök területén pedig egymilliárd forint a megtakarítás, a gyógyszerforgalomból adódó megtakarítás pedig 15 milliárd forint – ismertette a szakminiszter. A tárcavezető szerint a vizitdíj és kórházi napidíj bevezetése beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában úgy fogalmazott: a vizitdíj, amelyet hazugsággal vezettek be, nem más, mint egy olyan sarc, amely csak a betegek életét nehezíti meg. A Fidesz szóvivője szerint a vizitdíj még soha sehol nem volt sikeres és Magyarországon sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

A politikus a GFK Hungária Piackutató Intézet felmérésére hivatkozva kijelentette, hogy a havi kilencvenezer forint alatti jövedelműek 21 százaléka a vizitdíj bevezetése miatt halasztja el az orvoshoz fordulást.

A képviselő azt is elmondta, hogy véleményük szerint a kormány által vártnál kevesebb bevétel folyt be, ami nehéz helyzetbe hozza az orvosokat, és az intézkedés a hálapénzre sem jelentett megoldást.

Az egészségbiztosítás privatizációjáról Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az alapvetően befolyásolja az emberek sorsát, akiknek a véleményét a kormánypártok nem kérdezték meg.

Hozzátette, hogy a tervezett rendszerben nem az emberek gyógyulása a cél, csak a biztosítók profitja számít. A politikus szerint ez az oka annak is, hogy a pénztárak élére a magánbiztosítók jelölhetik ki a vezérigazgatót és szerinte ugyanezért nevezték ki Ungár Klárát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgató-helyettesének.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.