Irányított pártfoglalás?

A kiskunhalasi, kőbányai és más helyi botrányokhoz hasonlóan az MSZP országos vezetői struccpolitikát folytattak a budapesti XVI. kerületi pártszervezetet tavaly megrengető, gyanús, tömeges tagtoborzások ügyében is, amelyben érintett Gyurcsány Ferenc akkori személyi titkára, Kolozs András. A tagfelvételek miatt rendőrségi nyomozás folyik, ami a kormányfő-pártelnök számára is kínossá válhat.

Magyar Nemzet
2007. 11. 21. 5:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolozs András 2000–2001 fordulóján jelentkezett a Mátyásföldet, Sashalmot és Cinkotát magába foglaló XVI. kerület szocialista alapszervezetébe – mondta el kérdésünkre Horváth Mihály, az előző ciklus kerületi képviselő-testületének MSZP-frakcióvezetője. A fiatalember aztán tető alá hozta a Fiatal Baloldal helyi szervezetét, így ifjúsági kvótás jelöltként a 2002-es önkormányzati listán be is jutott a kerületi képviselő-testületbe, majd a Medgyessy-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatalban is munkát kapott.

– Kolozs 2003-ban az újdonsült ifjúsági és sportminiszter, Gyurcsány Ferenc kabinetjébe került, majd hamarosan a tárcavezető személyi titkára lett. (Ebben a pozícióban 2006. július 15-ig maradt.) 2004 derekán, amikor Gyurcsány ült a miniszterelnöki székbe, Kolozs, összefogva Vidorné Szabó Györgyi helyi országgyűlési képviselővel, aktivizálódott a kerületi szervezetben – emlékezett vissza Horváth Mihály. – Egyértelműen Gyurcsány mellett lobbiztak, s az nyilvánvaló, hogy a miniszterelnöknek és személyi titkárának szoros politikai kapcsolata volt. Véleményem szerint nehéz nem összekapcsolni ezt azzal, hogy a XVI. kerületi pártszervezetben mik történtek. Vidorné és Kolozs már korábban elkezdtek tagokat felvenni, még ugyan visszafogott mennyiségben, de céltudatosan; ezt egy most folyó személyiségi jogi perben több tanú ki is fejtette.

Zuschlag-féle pártfoglalások

Horváth Mihály szerint az országban lezajló Zuschlag-féle pártfoglalások sorába illeszkedtek a kerületi történések is. Egy-egy kiválasztott alapszervezet fokozatosan elkezdett duzzadni, 2004 őszén a Vidorné–Kolozs-féle szárny meg is nyerte a helyi tisztújítást. – Az új csoport az önkormányzati választások jelölőlistáját is teljhatalmúan akarta összeállítani – mondja a volt frakcióvezető-közgazdász. – Nem véletlen, hogy 2006 elején a Fiatal Baloldal helyi szervezetébe, illetve az MSZP alapszervezeteibe elkezdtek belépni fiatalok, olyanok, akik nem is kötődnek a kerülethez. Vidorné az országgyűlési választáson simán nyert, de még polgármesterjelölt is kívánt lenni. A kerületi MSZP-szervezet tagságának másik fele viszont az addigi polgármestert, Szabó Lajos Mátyást támogatta az újraindulásban. Az ellenoldalnak nem lehetett tehát ellenére, hogy a főváros, illetve az ország különböző pontjairól származó egyének beszivárognak a cinkotai és a rákosszentmihályi alapszervezetbe. Az utóbbiban például összehívtak egy taggyűlést, mégpedig arra a napra, amikor a polgármesterjelöltekről kellett dönteni; Vidorné támogatói fel is vetettek másfél tucatnyi új tagot, magyarázza Horváth Mihály, ám a másik oldal emberei beléptették a pártba a családtagjaikat, akik legalább helyi lakosok voltak. Így a Kolozs–Vidorné-szárny hirtelen vesztésre állt.

Zsebők Csaba

(Részletek a Magyar Nemzet 2007. november 21-i számában)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.