A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) a közpénzekről rendezett konferenciáján, Budapesten a GDP-t firtató kérdésre az ÁSZ elnöke a kedvezőtlen harmadik negyedévi adatot a megszorítások hatásán túl szezonális hatásokkal indokolta.
Hozzátette: a negyedik negyedévben már kedvezőbb bővülési ütemre számít az alacsony bázis és a csökkentést kiváltó okok részbeni megszűnése miatt is. A negyedik negyedévben a mezőgazdaság és az építőipar súlya rendszerint kisebb a növekedésben – emlékeztetett.
A jövő év nagy kockázatának nevezte Kovács Árpád a bérkiáramlás mértékét. Kétségesnek tartotta, hogy jövőre is az ideivel hasonló mértékben lehet visszatartani a bérek emelkedését.
A gazdaságpolitikát „fiskális alkoholizmus" jellemzi
Hosszú távú tervezési szemléletet, alternatív tervek kidolgozását, a törvények hatástanulmányainak összeállítását is sürgette Kovács Árpád. A költségvetési hivatalt illetően úgy vélte: ez nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét és a kormány felelősségét, de erős, a tekintély alapon működő intézményeknél (MNB, ÁSz) is erősebb jogosítványokat kell, hogy kapjon. Hangsúlyozta: Magyarország 17 éve nem tudja a jelen és a jövő harmóniáját megteremteni, azaz a versenyképesség megtartása, vagy növelése mellett a szociális kohéziót is biztosítani.
A gazdaságpolitikát „fiskális alkoholizmus" jellemzi, a választások előtti "nagy berúgásokat" a kijózanodás, a visszafogás követi. A közpénzügyi szabályok fő célkitűzése éppen ennek a kisimítása – tette hozzá.
Kovács Árpád hangsúlyozta: a társadalom széttöredezett, ma már hiányzik az összetartozást elősegítő erő, olyan, mint a rendszerváltozáskor volt, az érdekérvényesítés ezért gyakran spontán jelentkezik. Ilyen helyzetben a mindenkori kormány feladata a feszültség egyensúlyban tartása.
Hozzátette: a költségvetés összeállítása nem kizárólag matematikai feladat, érzelmi kérdésekre is figyelni kell. Az ÁSz elnöke szerint a közpénzügyi szabályozások megszületéséhez elengedhetetlen a politikai akarat, az alapvető szabályok kidolgozása és az intézményi garanciák biztosítása. Politikai egyetértés kell a főbb kérdések egy mederbe tereléséhez – mondta.
Példaként említette, hogy meg kell egyezni az állam feladatáról és méretéről és gazdasági alternatívákat kell kidolgozni arra az esetre, ha a folyamatok nem a tervek szerint haladnának. Ebben Kovács Árpád szerint segítséget nyújthatna egy, a hosszú távú makrogazdasági folyamatokat is számba vevő, kutató szellemi bázis létrehozása.
(mti)