-Mivel a felügyelőbizottságba a kormány is delegál, azon belül egy főt a szabad demokrata egészségügyi miniszter, feltételezhetjük, hogy ha a törvény elkészítéséről egyeztetett az üzleti biztosítókkal, akkor nyilván egyeztetni fog a személy delegálása előtt is. Márpedig ha ez így történik, akkor a kisebbségi tulajdonos minden jogot megkapott – fogalmazott Horváth Zsolt sajtótájékoztatón.
A politikus szerint joggal feltételezhető, hogy a pénztárak hattagú felügyelőbizottságaiba jelölendő három kormánydelegált közül az egészségügyi tárca küldötte a kisebbségi tulajdonos három küldöttjével fog szavazni, így bármilyen döntést 4:2 arányban el lehet fogadtatni.
A Fidesz kifogásolja azt is, hogy míg a korábbi elképelések szerint a pénztárak irányítását két vezető látta volna el, addig – a rendelkezésre álló információk szerint – a paktumot követően az a javaslat, hogy a vezetőt a kisebbségi tulajdonos jelölheti.
Közölte: a mi értelmezésünk szerint a paktum lényege az, hogy megmaradhat a Gyurcsány-kormány, cserébe pedig a szabad demokraták rátehetik a kezüket az egészségbiztosítási pénztárban lévő milliárdokra.
A politikus hozzátette: ez a paktum jó a pénzügyi befektetőnek is, hiszen akaratát érvényesíteni tudja, és jó mindazoknak, akik bábáskodnak e rendszer beindításán.
Úgy vélekedett, nem jó viszont a paktum azoknak az embereknek, akik a járulékot befizetik. Nem arra fizetnek, hogy a benyújtott törvényjavaslat szerint – 1100 milliárdos összeggel számolva – körülbelül 22 milliárd forintot profit formájában vegyenek ki az üzleti biztosítók, és egy másik, ugyanekkora összeget a megemelt működési költség formájában vigyenek el. Így összesen 44 milliárd forint elvész az ellátásból, ennyivel kevesebbet lehet költeni a betegekre – mutatott rá a politikus.
-Félő az is – tette hozzá Horváth Zsolt -, hogy az üzleti biztosítók egy-két éven belül ki tudják válogatni azokat a betegeket, akik túl nagy kockázatot jelentenek számukra, s ezek a betegek vagy kevesebb ellátást kapnak, vagy kiszorulnak az ellátásból. Ezt mutatják a nemzetközi példák is – hívta fel a figyelmet.
MTI

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.