Debrecent javasolják az Európai Neutronkutató Központ helyszínének

Debrecent javasolja első helyen az Európai Unió egyik legnagyobb tervezett kutatás-fejlesztési berendezésének számító Európai Neutronkutató Központ (ESS) hazai helyszínének a nemzetközi bíráló bizottság - jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere (Fidesz) kitért arra, hogy 1998-1999-ben fogadta el a képviselőtestület azt a koncepciót, amely a high-tech iparágak fejlesztésében jelölte meg a város számára a kivezető utat.

MNO
2007. 12. 02. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János ismertetése szerint a bizottság Székesfehérvárt tartalék helyszínként jelölte meg. A javaslat alapján a kormány dönt.

Rámutatott: Magyarország, ellentétben más államokkal, amelyek energia- és nyersanyagexportjuk révén "mesés jövedelmekre" tesznek szert, természeti kincsek híján leginkább a tudást tudja eladni.Kifejtette, hogy a világon jelenleg két ilyen központ van: az Egyesült Államokban, valamint Japánban. A harmadikat az Európai Unió tervezi létrehozni. Jelenleg három állam – Svédország, Spanyolország, valamint Magyarország van versenyben. A létesítményt az az ország hozhatja létre, amelyik elsőként szervezi a központ megépítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges nemzetközi konzorciumot.

Az ESS-projekttel kapcsolatban a miniszter kiemelte, hogy ilyen lehetőség legfeljebb ötven évenként ha egyszer adódik, s megvalósulása "a világ tudományos térképére" helyezné Magyarországot. A létesítmény olyan vizsgálati módszert tesz lehetővé, amely mással nem pótolható adatokkal szolgál az anyag belső szerkezetéről. A módszer alkalmazható a biotechnológiában, a nanotechnológiában, a geofizikában. Segítségével olyan gyógyszeralapanyagok állíthatók elő, amelyek molekuláris szinten avatkoznak be a kóros folyamatokba.

Kóka János ismertetése szerint a projekt nemcsak az ország tudományos presztízse miatt, hanem gazdasági szempontból is jelentős. Közvetlenül 500-600 munkahelyet teremt, de ennél lényegesen több munkahely létesül a kapcsolódó infrastrukturális beruházások révén. A legfőbb azonban, hogy a magyar kutatók a Neutronkutató Központ kapacitásának csupán 2-3 százalékát használják majd ki, a fennmaradó 97-98 százalékot pedig értékesítik.

A miniszter kiemelte, hogy a projekt szerepel a kormány kutatás-fejlesztési stratégiájában, valamint nyáron bekerült a koalíciós szerződés kiegészítésébe is.

Kóka János hangsúlyozta, az ESS-projekt élvezi a hazai gazdaság, tudomány és politika támogatását, a kormány és az ellenzék egyaránt szeretné a megvalósítását.

Köntös Zoltán, a nemzetközi bíráló bizottság elnöke ismertette a pályázatot. Rámutatott: az első fordulóban hat magyarországi város vett részt, a másodikba Debrecen mellett Székesfehérvár jutott. A héttagú nemzetközi zsűri végül minimális pontkülönbséggel Debrecen javára döntött. A szempontok között a tudományos háttér mellett az infrastruktúra, valamint a város elérhetősége játszott szerepet.

Kósa Lajos, Debrecen polgármestere (Fidesz) kitért arra, hogy 1998-1999-ben fogadta el a képviselőtestület azt a koncepciót, amely a high-tech iparágak fejlesztésében jelölte meg a város számára a "kivezető utat". Debrecenben azóta számos külföldi nagyvállalat telepedett meg.

A polgármester adatai szerint 2006-ban Debrecenben kétezer, magas hozzáadott értéket képviselő terméket előállító munkahely jött létre.

Kósa Lajos a város tudományos hátterét taglalva kiemelte a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetét, s beszélt a Debreceni Egyetem és a város együttműködésében megvásárolt nemzetközileg is jelentős berendezésekről, például, a gammakésről és a sokszeletes pozitronemissziós tomográfról (PET). Kósa Lajos bejelentette, hogy szeretné bekapcsolni a projektbe azokat a városokat, amelyek részt vettek a pályázatban.

Köntös Zoltán az MTI kérdésére elmondta, hogy a projekt becsült értéke 1 milliárd euró körül van, de még folynak a számítások. Az önrészt költségvetési források mellett európai uniós pályázatok, valamint magánbefektetők révén biztosítják. A költségek nagyobbik részét a szerveződő nemzetközi konzorcium finanszírozza.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.