Gyurcsány: Kényszer nélkül nincs magyar reformkészség

Kompromisszumok sokaságát kell megkötni és konfliktusok tömegét elszenvedni addig, amíg a társadalom elfogadja az új realitást – fogalmazott Gyurcsány Ferenc a Mozgó Világban, hétfőn megjelent interjújában.

MNO
2007. 12. 10. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc szerint a szocialista párt követi az ő nevével fémjelzett reformpolitikát, és arra is felhívta a figyelmet, hogy a reformok megvalósításával járó konfliktusok nagy része nem kerülhető el.

A Mozgó Világban hétfőn napvilágot látott beszélgetésben a kormányfő a legfontosabbnak azt nevezte, hogy eddig nem volt olyan – a reformpolitika szempontjából lényeges – törvényjavaslata a kormánynak, amit vissza kellett vonni. Nem „ült ki” egyetlenegy ember sem a szocialista frakcióból, és a kormányból sem állt fel senki. Az MSZP egyetlenegy platformja sem helyezkedett szembe a reformfolyamattal. „Azaz intézményi, institucionális értelemben stabil a hátország. Természetesen ebben az esetben is igaz az a mondás, hogy a népszerűségnek sok gazdája van, a nehézségeknek kevesebb” – hangsúlyozta.

Természetesnek nevezte, hogy a szocialista pártban vannak, akik „elérkezettnek látják az időt, hogy nyilvánosan építgessék önmagukat, mint lehetséges alternatívát”, mert szerinte baj lenne, ha ebben a pártban úgy gondolnák az emberek, hogy már nem vihetik többre, mint ameddig eljutottak, és „úgy jó a rendszer, ahogy van”. Hozzátette azonban: úgy látja, a szocialista párt bázisán ma a szocialista politikusok közül neki van a legnagyobb támogatottsága.

Gyurcsány Ferenc szerint Magyarország történelmi fejlődésének sajátosságából adódik, hogy a reformokat (a külső kényszerítő erők miatt) felülről indítják el, és mihelyst elmúlnak a kényszerítő körülmények, mindjárt eltűnik a reformra való készség is.

A miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy kompromisszumok sokaságát kell megkötni és konfliktusok tömegét elszenvedni addig, amíg a társadalom elfogadja az új realitást. „Ebben van egyébként a mostani reformfolyamat nagy ellentmondása is: hogy még a társadalmi elit nagy része is azt reméli, hogy a konfliktusok többsége megúszható. Én azt állítom, hogy ezen konfliktusok többsége nem úszható meg” – tette hozzá.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.