Fidesz: jellegtelen és láthatatlan a magyar külpolitika

Jó esély van rá, hogy megszületik az egységes uniós álláspont Koszovó jövőjéről, még mielőtt a tartomány kikiáltja függetlenségét - mondta Göncz Kinga külügyminiszter hétfőn Budapesten. A Fidesz szerint jellegtelen és láthatatlan a magyar külpolitika, ugyanakkor Koszovó ügyében egyetértés lehet az ellenzék és a kormány között - így reagált a külügyminiszter hétfői évértékelőjére Németh Zsolt, az ellenzéki párt külügyi kabinetvezetője sajtótájékoztatón.• Göncz: Fenntartjuk álláspontunkat - jó a lex Mol

MNO
2008. 01. 14. 15:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Göncz Kinga a koszovói helyzetről szólva úgy vélte: Magyarországnak nincsen álláspontja, először ugyanis a közös európai álláspontot kell körülhatárolni a kérdésben, ám azt hozzátette: több háttértárgyalás folyik az ügyben. A politikus egyébként kedden találkozik szerb kollégájával, ahol minden bizonnyal Koszovó is szóba kerül majd. Magyarország számára kulcsfontosságú a régió stabilitása, gazdasági fejlődése, mint ahogy az is, hogy ne változzon meg a Vajdaság etnikai összetétele.

-Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy az EU adjon vízummentességet Szerbiának – jelentette ki Göncz Kinga.

Szlovákiával kapcsolatban Göncz Kinga hangsúlyozta: az alapproblémák ugyanazok, mint korábban, folyamatosak a konfliktusok a magyar-szlovák viszonyban. A diplomáciai vezető szerint a szlovák kormánynak meg kell szüntetnie a kettős beszédet és tárgyalnia kell a Magyar Koalíció Pártjával, a magyarság képviselőjével.

A romániai magyarok helyzetét a külügyminiszter úgy értékelte, még nincs baj, de oda kell figyelni, hogy a jelenlegi magyar képviselet megmaradjon a román parlamentben. A külügyminiszter szerint az amerikai elnökválasztás és annak eredménye nem fogja befolyásolni a vízummentességi programot. Magyarország tavaly csak éppen hogy nem felelt meg az elutasítási rátának, ennek ellenére ugyanúgy megkezdheti a tárgyalásokat, mint azok az államok, amelyek alatta vannak a tízszázalékos szintnek.

Magyarország idén 20-30 milliárd forintot költ majd nemzetközi segélyezésre, amelynek kiemelt célországa továbbra is Afganisztán, ahová félmilliárd forintot küld Magyarország civil programokra. Idén megpróbálják rendszerezni a fejlesztésre költött pénzeket és az adatokat nyilvánosságra is hozzák.


A kormány megrendült legitimitása a felelős a rossz külpolitikáért

Németh Zsolt általánosságban úgy vélte: a magyar külpolitika láthatatlan és hallhatatlan, jellegtelen, ami a kormány megrendült legitimitására és a miniszter tapasztalatlanságára vezethető vissza. Mint mondta, jelenleg is sok kérdésben – például a külföldi missziók, Afganisztán, a pápai légibázis és az uniós alkotmány ügyében – konszenzus van az ellenzék és a kormány között, és még több kérdésben lenne egyetértés, ha a kormány komolyan venné a politikai pártokkal való egyeztetést. Hozzátette: úgy tűnik, Koszovó kérdésében is egyetértés lesz a kormány és az ellenzék között, bár Göncz Kinga nem árulta el a magyar kormány álláspontját. Megnyugtatónak nevezte, hogy – mint fogalmazott – már nem a tajvani-kínai modell alapján látják rendezhetőnek Koszovó és Szerbia viszonyát.

Németh Zsolt Szlovákia tekintetében úgy vélte, az egyetértés megbomlani látszik a kormány és az ellenzék között, a Fidesz ugyanis értetlenül áll az előtt, hogy az MSZP támogatja, hogy a szlovák Smer ismét teljes jogú tagja legyen az Európai Szocialista Pártnak. Szerinte emellett a nemzetpolitikai kérdésekben és Magyarország „különutas orosz politikája” tekintetében van konfliktus a kormány és az ellenzék között, így a Fidesz nem tartja helyesnek, hogy Gyurcsány Ferenc „veszélyezteti” a közös európai energiapolitikát, mivel az orosz tervet, a Kék Áramlat felmelegített változatát, a Déli Áramlat megvalósítását tűzte zászlajára. Németh Zsolt jelezte, hogy külügyi bizottság elnökeként napirendre tűzi ezt a témát a testületben.

A fideszes politikus a vajdasági magyarok esetleges vízummentességéről szóló külügyminiszteri bejelentésről azt mondta, a határon túli magyarok százezrei számára nincs más megoldás az akadálymentes kapcsolattartás fenntartására, mint a kettős állampolgárság, mert a vízum és az ahhoz kapcsolódó költségek elviselhetetlen anyagi terhet jelentenek. Németh Zsolt közölte: ha meg is valósulna a vajdaságiak vízummentessége, a kárpátaljai magyarok problémája megmaradna. Az ellenzéki képviselő szerint Gyurcsány Ferenc presztízskérdést csinál a kettős állampolgárságból, és ezzel megkeseríti több százezer magyar mindennapi életét, miközben mindenki támogatja az ötletet, a szerbek, a vajdasági magyarok, a közvélemény, az ellenzék, valamint a szocialisták közül is többen, például Szili Katalin és Szabó Vilmos is.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.