Az orvosok az új módszerrel 33 fokon próbálják csökkenteni az oxigénhiányt elszenvedett csecsemők idegrendszeri károsodását. A babákat három napig tartják ebben az állapotban. Évente 100-200 születésnél lép fel ilyen rendellenesség, ami akár halálos is lehet. Az öt éve alkalmazott kísérleti kezeléssel 35 százalékkal csökken a károsodás esélye. A programot Magyarországon csak a Semmelweis Egyetemen alkalmazzák.
A probléma az, hogy szülés után maximum hat óra múlva meg kell kezdeni a kezelést, ezért főleg a Pest megyében született gyermekeken tudnak segíteni. Az új eljárás lelke nem a hűtésre szolgáló matrac, hanem a baba körül működő műszerpark és a szakmai tudás. Véroxigénszint, pulzus, vérnyomás. Ezeket ellenőrzik azok a hordozható készülékek, amelyeket a Magyar Villamos Művek 10 millió forintos adományából vett az egyetem.
A betegfigyelőkkel a hiányzó nővéreket próbálják helyettesíteni, ami a SOTE újszülöttosztályán most hatvanszázalékos. Az OEP csak az ellátásért fizet, a műszerek amortizációját és a fejlesztéseket kizárólag adományokból tudják megoldani. Az átszervezések miatt 2007-ben kétszer annyi újszülöttet irányítottak a SOTE-ra, mint egy évvel korábban, pénzt azonban nem kaptak többet.
Gomba a WC-tartályon
Gomba nő a WC-tartályon az István kórház röntgenosztályán, több kórházban nincs kézmosó és melegvíz a mosdókban. Miközben az egészségügyi tárca 5-600 millió forintot költ a széfek beszerelésére, az egészségügyi miniszter a higiéniás feltételek javítására nem ad pénzt a kórházaknak.
A fővárosi Szent István Kórház röntgenosztályán, bár magától nyílik az ajtó és a váróhelyiséget is teljesen felújították, a mosdók lepusztult állapotban vannak: az orrfacsaró bűzt már a folyosón érezni lehet, nincs meleg víz, de WC-papír és kéztörlő sem, csak egy szappan.
Az Állami Egészségügyi Központban, azon belül is a volt MÁV-kórház reumatológiáján felújítás folyik, egy éven belül másodszor. A folyosón várakozó betegeket csak az ajtóra ragasztott nejlon választja el az építési területtől. A lerobbant helyiségeket most próbálják felújítani. A mosdóval itt is gond van – bár itt kéztörlőt találtunk – szappant viszont nem.
A liberális egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes szerint ezért a kórházak a felelősek, a tavaly kapott pénzből szerinte erre is költhettek volna az intézmények.