Göncz: Magyarország elközelezett a palesztinok segítésében

Megszakadhatnak a palesztin-izraeli béketárgyalások, ha Izrael folytatja a telepek építését Ciszjordániában - mondta a palesztin külügyminiszter csütörtökön Budapesten, miután megbeszélést folytatott magyar partnerével, Göncz Kingával és Németh Zsolttal, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnökével.

MNO
2008. 01. 10. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A telepépítés folytatása akadályt jelenthet a megállapodáshoz vezető folyamatban. Ráadásul a telepek építése nemcsak az annapoliszi nyilatkozattal, de az útitervben foglaltakkal is ellentétes – mondta Rijád al-Malki. Hozzátette: ha Izrael nem állítja le a telepépítést, akkor a közel-keleti kvartett feladata lesz, hogy meggyőzze a zsidó államot. A palesztin külügyminiszter szerint a békemegállapodás annak figyelembe vétele nélkül is megszülethet, hogy Izraelnek milyen fegyverei vannak, ám Palesztina mindenképpen azt szeretné, hogy a Közel-Kelet atomfegyver-mentes legyen.

Göncz Kinga és Rijád al-Malki közös budapesti sajtóértekezletén a palesztin külügyi vezető elismerte, hogy a palesztin területekről Izrael irányába lőtt rakéták is problémát jelentenek és hátráltatják a tárgyalásokat. A palesztin kormány azonban mindent megtesz annak érdekében, hogy visszaszerezze az ellenőrzést a Gázai övezetben. Csak ezután tudják garantálni, hogy nem lesznek további támadások a térségből – húzta alá a palesztin külügyminiszter. Kitért ugyanakkor arra, hogy a gázai kérdés még az előtt megoldódik, hogy aláírnák a palesztin-izraeli megállapodást.

Rijád al-Malki kiemelte: a megállapodást még 2008-ban aláírják és még ebben az évben megalakulhat a független palesztin állam. Ha van akarat, akkor hamar meg tud a két fél egyezni, ráadásul nem a nulláról kell kezdeni a tárgyalásokat és pontosan tudjuk, mik a paraméterei egy esetleges megállapodásnak – emelte ki. Az amerikai elnök közel-keleti útjával kapcsolatban a palesztin külügyminiszter azt mondta: a Bush-látogatás azt mutatja, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a békefolyamat végigvitelében. Optimisták vagyunk, reméljük, hogy az amerikai elnök látogatása az izraeli és a palesztin fél számára is előnyös lesz – tette hozzá Rijád al-Malki.

Göncz Kinga kiemelte: Magyarország elkötelezett abban, hogy az újabb lendületet kapott palesztin-izraeli békefolyamat folytatódjon és sikeres legyen. Hangsúlyozta, hogy Magyarország keresi a lehetőségeket arra, hogyan tud további segítséget adni a palesztinoknak.

A külügyminiszteri megbeszélés után Rijád al-Malki Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnökével tárgyalt. Németh Zsolt a találkozó után hangsúlyozta: 2008 sok szempontból jó alkalom lehet a palesztin-izraeli konfliktus rendezésére. Elkötelezett az amerikai elnök, az Európai Unió nagy hangsúlyt fektet a kérdésre és a palesztin belpolitika is kedvez a megállapodásnak – tette hozzá. A Fidesz külügyi kabinetvezetője megjegyezte, hogy a magyar Közel-Kelet politika két legfontosabb elemének kell lennie, hogy biztosítsák Izrael biztonságát, csakúgy, mint egy életképes palesztin állam megteremtését.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.