Iskolabezárás az önkormányzatok támogatásának feltétele

Levélben fordult Hiller István oktatási miniszterhez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a Dél-Dunántúl régió regionális operatív programja részeként kiírt oktatási pályázatok miatt, mert az az iskolák összevonását állítja feltételként az önkormányzatok elé. Az oktatási tárca mossa kezeit, szerintük ez a Magyar Bálint-féle Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felelőssége. A Fidesz ugyanakkor felszólította Hillert: azonnal lépjenek közbe. Ha ezt nem teszi, jobb, ha távozik a székéből, mert érdekérvényesítő képessége egyenlő a nullával.

Magyar Nemzet
2008. 01. 28. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiller István oktatási miniszterhez fordult a Dél-Dunántúl régió regionális operatív programjának részeként zajló, az oktatási hálózatok fejlesztésére kiírt pályázata ügyében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), mert szerintük az minden szakmai indok nélkül iskola-öszszevonásokra kényszeríti az önkormányzatokat, ami újabb tömeges pedagóguselbocsátáshoz vezet majd.

Kerpen Gábor, az érdekvédő testület elnöke lapunknak azt mondta: a kiírás pályázati feltételként szabja meg a megyei jogú városoknak, hogy egységes intézményeket hozzanak létre. Ez egy tantestületet, egységes pedagógiai programot és egy szervezeti egységet jelent, vagyis rákényszerítik a megyei jogú városokat az intézmények összevonására és az „arctalanításra”, ami az iskolák szakmai önállóságának semmibevételét jelenti. Kerpen szerint a nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatoknak minden fillérre szükségük van, és ha a szükséges összeget csak bezárással szerezhetik meg, sokan ezt meg is fogják tenni.

A nagyvárosokban ugyanakkor a program megvalósíthatatlan, hiszen nem két, hanem öt-hat általános iskolát kellene összevonni néhány hét alatt ahhoz, hogy pénzhez jussanak. A PDSZ arra vár választ az oktatási tárcától, hogy mik a szakmai indokai ennek az iskolákat és pedagógusokat sújtó lépésnek, és hogy az egységes iskola kötelező jelleggel történő létrehozása miért csak a Dél-Dunántúl régió pályázati kiírásában szerepel. Kerpen elárulta: korábban már keresték az ügyben az oktatási tárcát, de semmilyen választ nem kaptak, ezért választották a nyilvánosságot és az írásbeli formát. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium igyekezett elhárítani a felelősséget.

Szüdi János, a tárca közoktatási szakállamtitkára közleményében kijelentette: az oktatási minisztérium e programok elkészítésénél csak közvetett közreműködési lehetőségekkel bír, a regionális operatív programok elkészítéséért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a felelős. Hozzátette: a Dél-Dunántúl régióban különösen sok kistelepülés van, amelyek az összefogás nélkül nehezen tudják megvalósítani az említett elvárásokat, ezért a tárca többcélú közoktatási intézmények létrehozását szükségesnek és indokoltnak tartja.

A nagyvárosok iskoláinak összevonásáról nem ejtett szót az államtitkár. – Ha a minisztérium már megint úgy próbál védekezni, hogy ez nem az ő ügye, akkor Hiller István jobban teszi, ha feláll a bársonyszékéből, mert Magyar Bálinttal szembeni érdekérvényesítő képessége hivatalba lépése óta a nullával egyenlő – reagált lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. Az ellenzéki politikus szerint a magyar oktatás egyik fontos vívmánya a tantervek és pedagógiai módszerek széles kínálata, ezek eltiprása szakmai érvekkel nem indokolható, csupán egy politikai elit hatalmi érdekeivel.

A Fidesz felszólította az oktatási minisztert, hogy azonnal lépjen kapcsolatba a pályázat kiírójával, és vizsgálja felül a dokumentumot, különben a párt az ellenzéki irányítású városok elleni támadásnak veszi a szokatlan pályázati feltételt. Előny az SZDSZ-es településeknél. Pályázat nélkül jutott támogatáshoz a tavalyi költségvetés egyensúlyi tartalékából több SZDSZ-es irányítású, Baranya megyei kistelepülés. A Hír TV beszámolója szerint Besence fűtés-korszerűsítésre és közterület-fejlesztésre, Drávaszerdahely gépjárműbeszerzésre és turizmusra, Pellérd pedig sport- és közösségi célú fejlesztésre fordíthatja a kiutalt összeget.

A Wekler Ferenc által irányított Mecseknádasd települése 10 millió forintot kapott vízelvezetésre. Ugyanilyen jogcímen és ugyanennyit osztott a kormány a Zala megyei Gelsének is. A polgármester ott is liberális, aki a napokban kapott nem jogerősen letöltendő börtönbüntetést adócsalásért és okirat-hamisításért.

Farkas Melinda

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.