Hiller István oktatási miniszterhez fordult a Dél-Dunántúl régió regionális operatív programjának részeként zajló, az oktatási hálózatok fejlesztésére kiírt pályázata ügyében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), mert szerintük az minden szakmai indok nélkül iskola-öszszevonásokra kényszeríti az önkormányzatokat, ami újabb tömeges pedagóguselbocsátáshoz vezet majd.
Kerpen Gábor, az érdekvédő testület elnöke lapunknak azt mondta: a kiírás pályázati feltételként szabja meg a megyei jogú városoknak, hogy egységes intézményeket hozzanak létre. Ez egy tantestületet, egységes pedagógiai programot és egy szervezeti egységet jelent, vagyis rákényszerítik a megyei jogú városokat az intézmények összevonására és az „arctalanításra”, ami az iskolák szakmai önállóságának semmibevételét jelenti. Kerpen szerint a nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatoknak minden fillérre szükségük van, és ha a szükséges összeget csak bezárással szerezhetik meg, sokan ezt meg is fogják tenni.
A nagyvárosokban ugyanakkor a program megvalósíthatatlan, hiszen nem két, hanem öt-hat általános iskolát kellene összevonni néhány hét alatt ahhoz, hogy pénzhez jussanak. A PDSZ arra vár választ az oktatási tárcától, hogy mik a szakmai indokai ennek az iskolákat és pedagógusokat sújtó lépésnek, és hogy az egységes iskola kötelező jelleggel történő létrehozása miért csak a Dél-Dunántúl régió pályázati kiírásában szerepel. Kerpen elárulta: korábban már keresték az ügyben az oktatási tárcát, de semmilyen választ nem kaptak, ezért választották a nyilvánosságot és az írásbeli formát. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium igyekezett elhárítani a felelősséget.
Szüdi János, a tárca közoktatási szakállamtitkára közleményében kijelentette: az oktatási minisztérium e programok elkészítésénél csak közvetett közreműködési lehetőségekkel bír, a regionális operatív programok elkészítéséért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a felelős. Hozzátette: a Dél-Dunántúl régióban különösen sok kistelepülés van, amelyek az összefogás nélkül nehezen tudják megvalósítani az említett elvárásokat, ezért a tárca többcélú közoktatási intézmények létrehozását szükségesnek és indokoltnak tartja.
A nagyvárosok iskoláinak összevonásáról nem ejtett szót az államtitkár. – Ha a minisztérium már megint úgy próbál védekezni, hogy ez nem az ő ügye, akkor Hiller István jobban teszi, ha feláll a bársonyszékéből, mert Magyar Bálinttal szembeni érdekérvényesítő képessége hivatalba lépése óta a nullával egyenlő – reagált lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. Az ellenzéki politikus szerint a magyar oktatás egyik fontos vívmánya a tantervek és pedagógiai módszerek széles kínálata, ezek eltiprása szakmai érvekkel nem indokolható, csupán egy politikai elit hatalmi érdekeivel.
A Fidesz felszólította az oktatási minisztert, hogy azonnal lépjen kapcsolatba a pályázat kiírójával, és vizsgálja felül a dokumentumot, különben a párt az ellenzéki irányítású városok elleni támadásnak veszi a szokatlan pályázati feltételt. Előny az SZDSZ-es településeknél. Pályázat nélkül jutott támogatáshoz a tavalyi költségvetés egyensúlyi tartalékából több SZDSZ-es irányítású, Baranya megyei kistelepülés. A Hír TV beszámolója szerint Besence fűtés-korszerűsítésre és közterület-fejlesztésre, Drávaszerdahely gépjárműbeszerzésre és turizmusra, Pellérd pedig sport- és közösségi célú fejlesztésre fordíthatja a kiutalt összeget.
A Wekler Ferenc által irányított Mecseknádasd települése 10 millió forintot kapott vízelvezetésre. Ugyanilyen jogcímen és ugyanennyit osztott a kormány a Zala megyei Gelsének is. A polgármester ott is liberális, aki a napokban kapott nem jogerősen letöltendő börtönbüntetést adócsalásért és okirat-hamisításért.
Farkas Melinda

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.