Korlátozó intézkedés: Tankönyvgondok – óriási késések várhatók

Újabb korlátozó intézkedéssel sújtja a tankönyvkiadókat az oktatási tárca. Az állami garanciavállalás megszüntetése és a kötetek több millió forintba kerülő átíratása után a Hiller István vezette minisztérium megtiltotta az iskoláknak, hogy a kiadóktól közvetlenül rendeljék meg a könyveket, ezentúl csak a tárca háttérintézményén keresztül tehetik ezt meg. A kiadók szerint emiatt óriási késések lesznek a tankönyvellátásban. Szerintük a tárca célja, hogy ellehetetlenítse a Sulinova versenytársait.

Magyar Nemzet
2008. 01. 25. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos a természet szeretete. Az oktatási tárca a természet szeretetével magyarázta lapunknak, hogy beleavatkozott a tankönyvrendelésbe. Kérdésünkre azt írták: a minisztérium tudatos törekvése a természeti környezet védelme. Azt állítják, a környezetvédelem inspirálta őket arra is, hogy elektronikussá tegyék a tankönyvrendelést. Arra nem kaptunk választ, hogy az elektronikus rendszer miért nem működhet a kiadó és az iskola között, miért kell oda közvetítőnek a tárca. Annyit azért elárultak, hogy a rendszer kialakítása során fontos szempont volt a tankönyvpiac áttekinthetőségének biztosítása is.


Január 1-jétől lépett életbe az új tankönyvrendelet, amelynek az egyik pontja ismét lehetetlen helyzetbe hozza a tankönyvkiadókat – tudta meg lapunk Romankovics Andrástól, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnökétől. A jogszabály szerint az iskolák ezentúl nem rendelhetik meg a könyveket közvetlenül a kiadóktól. Rendeléseiket az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) háttérintézményéhez, az Oktatási Hivatalhoz kell majd elküldeniük, ahol külön apparátust hoznak létre erre a célra, nem kevés közpénzt áldozva rá.

Romankovics kijelentette: a rendeletben olyan irreálisan hoszszú időt hagynak az Oktatási Hivatalnak a rendelések továbbítására, hogy így teljesíthetetlenné válik a könyvek kiszállítása tanévkezdésig, vagyis a kötetek tömeges és jelentős késésére lehet majd számítani. A jogszabály azt írja: az iskoláknak minden év február 28-ig le kell adniuk tankönyvrendelésüket a következő tanévre. Innentől kezdve a hivatalnak harminc napja van arra, hogy továbbítsa ezt a kiadóknak, illetve visszaigazolja az iskoláknak a megrendelés elfogadását. Az iskoláknak ezután újabb öt napjuk van arra, hogy jelezzék, valóban kellenek-e nekik a könyvek. Ez azt jelenti, hogy csupán a megrendeléstől számított 35 nap után lehet elkezdeni a gyártást, majd újabb napokra van szükség a csomagoláshoz és a kiszállításhoz. Különösen nagy gondot jelent, hogy ugyanezt a mechanizmust kell alkalmazni akkor is, ha valamelyik iskola – például új diák érkezésekor – évközbeni rendelést vagy néhány héttel tanévkezdés előtt pótrendelést ad le. A testület levélben fordult az iskolákhoz, hogy az új jogszabály ellenére közvetlenül nekik is küldjék el a rendeléseket, különben nem tudják tartani az előírt határidőket.

A tankönyvkiadók biztosak abban, hogy az oktatási tárca nem egyszerűen pluszmunkát akart csinálni magának, hanem komoly céljai vannak a rendelésekből összeálló adatbázissal. Attól tartanak, Hillerék arra készülnek, hogy a kisebb kiadóknak – amelyektől átlag alatti példányszámot rendelnek – megtiltják a gyártást az áttekinthetetlen választékra hivatkozva. Romankovics azt mondja: nem kizárt, hogy emögött is az oktatási tárca háttérintézményeként működő, több, a sajtó által feltárt összefonódás alapján SZDSZ közelinek tartott Sulinova áll, amely idén jelenik meg először a piacon a tankönyveivel. Tovább erősíti a gyanút, hogy a Sulinova köteteit – összes vetélytársával ellentétben – a miniszter felmentette az igen költséges és szinte teljesíthetetlenül szigorúan szabályozott tankönyvvé nyilvánítási eljárás alól.

A tanévkezdés óta ez már a negyedik eset, amikor a tankönyvkiadókat sújtó intézkedésről számolunk be. Szeptemberben 350 ezer tankönyv nem érkezett meg tanévkezdésre az iskolákba. Romankovics András a késést többek között az állami garanciavállalás megszüntetésével indokolta. Korábban a kiadók úgy tudták előre kifizetni a gyártás költségeit, hogy az állam garanciát vállalt helyettük a hitelt folyósító bankoknál: ha fizetésképtelenné válnak, átvállalja a terheket. A Gyurcsány-kormány azonban 2005 óta nem vállal kezességet a diákok könyveiért, így azóta még a kedvezőtlen kamatozású hitelre is hónapokat kell várni. Tavaly novemberben a kiadók nyílt levelükben sorozatos jogsértéssel vádolták meg Hiller István oktatási minisztert. Későbbi levelükben azt követelték, hogy a tárcavezető törölje el a még Magyar Bálint által bevezetett, általa tankönyvreformnak nevezett rendeletet, amely az ábécéskönyvek oldalanként történő átíratására kényszerítik a kiadókat. Tavaly novemberben derült ki az is, hogy a felsőoktatási tankönyvek – tíz évvel ezelőtt még hatszázmillió forintos – fejlesztési támogatását is megszüntette a minisztérium.

Farkas Melinda

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.