Ez az első felsőoktatási felvételi eljárás, amelyben az új, 480 pontos pontszámítási rendszerben értékelték a jelentkezők teljesítményét. A mesterképzésben a felsőoktatási intézmények által meghatározott 100 pontos rendszert használták. A 28 felsőoktatási intézmény által meghirdetett 64 különböző, februárban induló képzésre összesen 2073-an jelentkeztek. A jelentkezők közül 1178-an jelöltek meg alapképzést, 401-en mesterképzést és 563-an felsőfokú szakképzést. A mostani eljárásban a jelentkezők 86 százaléka nyert felvételt, összesen 1799-en – olvasható az összegzésben.
A jelentkezők közül 350-en kerültek be mesterképzésre, a legtöbb új mesterszakos hallgatót – 190-et – a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karának költségtérítéses, levelező munkarendű közigazgatási mesterképzése fogadja. A Magyar Táncművészeti Főiskola néptáncművész és klasszikusbalett-művész mesterszakára a maximális 100 pontot kellett gyűjteniük a jelentkezőknek, a többi mesterképzésen 40 és 84 pont között alakultak a ponthatárok. Alapszakon 987-en kezdhetik meg tanulmányaikat.
A ponthatárok nem voltak magasak: mindössze öt helyen volt szükségük 200 pontnál többre a jelentkezőknek. A legtöbb, 220 pontra a Tessedik Sámuel Főiskola Pedagógiai Főiskolai Karának levelező, költségtérítéses tanítóképzésén volt szükség. A Nyíregyházi Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakának levelező, költségtérítéses formáján ezzel szemben 161 pont is elég volt a bejutáshoz. A felsőfokú szakképzések között a legmagasabb ponthatárt a Szegedi Tudományegyetem három jelentkezési helyén, a kis- és középvállalkozási menedzser, az idegenforgalmi szakmenedzser és a műszaki informatikai mérnökasszisztens felsőfokú szakképzések nappali, költségtérítéses formáján kellett elérniük a reménybeli hallgatóknak, a lehetséges 480 pontból 435-öt megszerezve.
A felvételizők – regisztráció után – a http://www.felvi.hu honlap személyre szabott felületén, „Az én felvim”-ben közvetlenül is megtekinthetik a rájuk vonatkozó ponthatárokat. A felsőoktatási intézmények a felvételi döntésről minden jelentkezőnek hivatalos értesítést küldenek. A beíratkozás helyéről és időpontjáról, illetve az egyéb tudnivalókról ugyancsak az egyetemek, főiskolák küldenek tájékoztatást a leendő hallgatóiknak. A felvételi döntés ellen a jelentkező jogorvoslati kérelmet nyújthat be az adott felsőoktatási intézményhez – a döntés közlésétől, illetve a döntésnek a jelentkező tudomására jutásától számított 15 napon belül. Az oktatási tárca kedden közölte: a mostani eljárás során kialakult ponthatárokból – elsősorban az alacsony létszám miatt – semmilyen következtetést nem lehet levonni a nyáron várható ponthatárokra vonatkozóan.
Az idén is előnyben részesülnek a hátrányos helyzetű felvételizők
A 2008. évi felsőoktatási felvételi eljárás során ismét előnyben részesülnek a szociálisan hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű jelentkezők – közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium kedden. A hátrányos helyzetű jelentkezők a felvételi eljárás során minden jelentkezési helyükön 25, a halmozottan hátrányos helyzetű felvételizők pedig 50 többletpontot kaphatnak. A halmozottan hátrányos helyzetűek ezenfelül sikeres felvétel esetén a Katapult Mentorprogramban való részvételre is jogosultak – áll a minisztérium sajtóirodájának közleményében. Mint írták, a felvételizőknek a felsőoktatási jelentkezési lapon a többletpontokra vonatkozó pontban kell feltüntetniük, hogy hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetűnek számítanak, valamint csatolniuk kell a szükséges dokumentumokat. A közlés szerint hátrányos helyzetűnek számít az a huszonöt évnél fiatalabb jelentkező, akit középfokú tanulmányai során családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, illetve aki után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult vagy állami gondozott volt. Halmozottan hátrányos helyzetű felvételiző, akinek a fentebb leírtakon kívül a tankötelessé válásának időpontjában a törvényes felügyeletét ellátó szülője, illetve szülei legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, valamint akit tartós nevelésbe vettek.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.