Ha most vasárnap rendeznék a Fidesz–KDNP kezdeményezte szociális népszavazást, az feltehetőleg mindhárom kérdés esetében eredményes volna – derül ki a Századvég és a Forsense 2008. január közepén, tehát még a referendum kiírása előtt készült közvélemény-kutatásából. Január közepén a három kérdés mindegyikével a megkérdezettek több mint fele teljesen, legalább kétharmada pedig teljesen vagy inkább egyetértett. A kórházi napidíj eltörlésének a legnagyobb a támogatottsága (64 százaléka teljesen, további 11 százalék inkább egyetért ezzel), de a felsőoktatási tandíj (55, illetve 12 százalék) és a vizitdíj esetében (57 és 10 százalék) ugyancsak egyértelmű a helyzet.
Többen mennének el, mint országgyűlési választásra
A népszavazás eredményessége tehát jelen állás szerint pusztán azon múlik, hogy mennyien mennek el szavazni. A megkérdezettek 64 százaléka állítja, hogy biztosan részt venne az ezekben az ügyekben tartandó népszavazáson. Némileg magasabb a részvételi kedv, mint az esetleges parlamenti választásoknál tapasztalható. A válaszolók 44 százaléka állítja, hogy mind a népszavazáson, mind egy esetleges parlamenti választáson részt venne. Ez az arány szignifikánsan magasabb a Fidesz szimpatizánsai körében: 85 százalékuk állítja, hogy biztosan elmegy a referendumra. Ez abszolút számokat tekintve mintegy 1,8 millió szavazót jelent, ami önmagában még akkor sem biztosítja a népszavazás eredményességét, ha minden Fidesz-szavazó igennel voksolna. A Fidesz kampányának tehát nemcsak saját szimpatizánsaihoz, de leginkább a pártválasztásukban bizonytalanokhoz, illetve a parlamenten kívüli kis pártok szavazóihoz kell szólnia. Az előbbi csoport tagjainak 58, a kis pártok támogatóinak 59 százaléka állítja, hogy részt venne a referendumon.
Meglehetősen határozottak
A biztos részvételi szándékot mutatók körében egyébként még inkább egyértelmű a kérdések támogatottsága, a teljesen egyetértők aránya 65 és 72 százalék között, a teljesen, illetve inkább egyetértőké összességében pedig 74 és 80 százalék között mozog kérdésenként. Az „inkább egyetértők” alacsony aránya egyben azt is mutatja, hogy a megkérdezettek többsége meglehetősen határozott álláspontot képvisel az egyes kérdések esetében. A referendumon biztosan részvételt ígérő Fidesz-szavazók körében egyöntetűen körülbelül 80, a parlamenten kívüli kis pártok esetében pedig még magasabb a teljesen egyetértők aránya.
A legszűkebb támogatói magra zsugorodott szocialista párt szavazáson biztosan részt vevő szimpatizánsai a nemmel való szavazásra hajlanak inkább. A kórházi napidíj esetében a feltett kérdéssel egyet nem értők aránya 58 százalékos, a képzési hozzájárulásnál kétharmados, míg a vizitdíj esetében háromnegyedes – olvasható a közvélemény-kutató intézet honlapján.