Kőrösi László, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője közölte: Békés megyében kilenc, Vasban hét plusz gépkocsival láthatják el a feladatot. Azután döntöttek arról, hogy plusz gépkocsik kapnak finanszírozást, miután a tárca az egészségpénztárral közösen felülvizsgálta a betegszállításban kialakult helyzetet – tette hozzá Horváth Ágnes. Kőrösi László jelezte: Budapest, Pest és Komárom-Esztergom megye is számíthat többletkapacitásra, azonban számokat nem említett.
Horváth Ágnes elmondta: amennyiben szükséges lesz, az elkövetkező hónapokban korrigálnak az ellátási kötelezettségen. Mind az Országos Mentőszolgálat, mind az OBSZ napi jelentést küld a betegszállításról a minisztériumnak és az OEP-nek, folyamatos a munka monitorozása. Bíró Ferenc, az OBSZ elnöke úgy fogalmazott: a problémák nagy része megoldódott és megoldódni látszik, „szó sincs káoszról és összeomlásról”, azonban elismerte, hogy „extrém mértékben” nőtt meg a feladat, amit nagy erőfeszítések árán, de megoldanak. Az elnök hozzáfűzte: örülnek a plusz gépkocsik üzembe állításának, de mivel a betegszállítási kassza zárt, így minden egyes plusz befogadás csökkenti az egy gépkocsira jutó finanszírozást. Ennek ellenére kérték a plusz kapacitást, hiszen elsőként a betegszállítást kell megoldani.
Toldozgatás-foltozgatás
„Eddig az egészségügyi kormányzat egyetlen olyan döntést nem hozott, amely a mentők számára pozitívumokkal járt volna” – fogalmazott Szijjártó Péter, majd hozzátette: a mentők működése egyre nehezebb, a betegek egyre nehezebben jutnak el a kórházakba, azokba az egészségügyi intézményekbe, ahol meggyógyítják őket. Úgy vélte, mindez azért van így, mert alkalmatlan az egészségügyi kormányzat. Ez az alkalmatlanság az egészségügy valamennyi területén bebizonyosodott – közölte.
Szijjártó Péter elmondta: véleményük szerint a döntéshozatalnak az az útja, amit az egészségügyi tárca követ, nem fogadható el, hiszen előbb hozzák meg a döntéseket – megfelelő előkészítés nélkül -, majd utána próbálják orvosolni a felmerülő gondokat. „Nagy volumenű, komoly következményekkel járó esetekben a tökéletes alkalmatlanság mintaképe, amit az Egészségügyi Minisztérium csinál” – fogalmazott a szóvivő. Hozzátette: ugyanez várható az egészségbiztosítás privatizációja kapcsán is. Úgy vélte, a rendszer elindulását követően e téren is toldozgatás-foltozgatás várható.
(mti)