Újra meg kell váltani a sírokat – sokan elkésnek vele

Az új esztendő kezdetével a temetők kapuira, hirdetőtábláira felkerülnek azok a listák, amelyeken az újraváltásra váró temetkezőhelyeket tüntetik fel. Bár egész évben lehetőségünk van szeretteink nyughelyét meghosszabbítani, sokan mégis elkésnek vele.

Magyar Nemzet
2008. 01. 26. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általában az idősebbek jönnek az év első hónapjaiban hozzátartozóik sírjainak újraváltására, mivel ők jobban észben tartják ezt az eseményt – közölte lapunkkal Szalay László, az Óbudai temető igazgatója. A fiatalabbaknak általában halottak napján vagy az év vége felé jut az eszükbe ezt megtenni, de sokan hónapokat, esetenként éveket is késnek. Ezért nem is számolják fel azonnal a lejárt nyughelyeket a sírkertben, általában hat-tizenkét hónapot várnak ezzel.

A hantokat 25, az urnahelyeket tízévente kell újraváltani. A szabályok kimondják, hogy csak az hosszabbíthatja meg egy nyughely létét, aki azt eredetileg megváltotta, más hozzátartozó nem teheti ezt meg. Ha azonban lejár a sír megváltási ideje, akkor bárki újraválthatja. Az Óbudai temetőben többfajta temetkezési hely van az urnáktól a duplasírokon át a kriptákig, ezek frekventáltabb és szerényebb parcellákban, illetve sorokban helyezkednek el, körülbelül 50 féle árfekvésben.

Tavalyhoz képest 9,6 és 9,8 százalék közötti áremelkedésre számíthatunk. A hosszabb ideje lejárt hantok sírköveit – ezek túlnyomórészt régi, szétmállott keresztek – elszállítják, és összetörik. – Levélben igyekszünk értesíteni a lejárt hantok utolsó kiváltóját azon a címen, amit utoljára megadott – tájékoztatta lapunkat Hepp Éva, a Rákospalotai temető igazgatója. Gyakran visszajön a levél, hiszen 20–25 évvel korábbi címekről van szó, ezért halottak napján a bejáratokon, hirdetőtáblákon és a forgalmasabb helyeken is kiteszik az újramegváltásra váró nyughelyek listáját.

Ezenkívül az interneten és három budapesti, illetve egy vagy két vidéki napilapban is közzéteszik a lajstromot. – Egy, másfél, néha két évig sem nyúlnak azokhoz a hantokhoz, amelyek lejáratát nem hosszabbítottak meg – mondtal az igazgató. Általában a központibb helyeket hasznosítják újra, ilyenkor az elhunytak a sírban maradnak, mélyebbre temetik őket, föléjük kerülhet az újabb koporsó. Az urnáknál gyakrabban érnek célt a levelek, mivel a tízéves lejárati idő alatt ritkábban változik a hozzátartozók címe. Fél évet, esetleg egyet várnak, ha addig senki sem jelentkezik hosszabbításért, akkor kiveszik az urnát, és további fél évig raktározzák. Ha ezek után sem jön senki újraváltani a hamvakat, akkor közös sírba helyezik az urnát. A Rákospalotai temetőben egy egyszemélyes hant újraváltása 91 ezer forint, egy sövényes, dupla nyughelyé 428 ezer is lehet.

A száz évre megváltható kripták ára 697 ezer forint. Az árak 9,5 százalékkal emelkedtek tavaly óta, de az úgynevezett szabadáras szolgáltatások díját (mint a temetési autó, a ravatalozás díja stb.) egytizedével csökkentették. – Bár a temetkezési helyek ára borsosnak tűnik, de több évtizedre szólnak – tette hozzá Hepp Éva. – Egy év türelmi időt szoktunk adni az újra meg nem váltott nyughelyeken fekvők hozzátartozóinak – mondta a Magyar Nemzetnek Jároli Jenő, a Szegedi belvárosi temető vezetője. Az intézmény irodájában helyezik el a listát, amit bárki megtekinthet, ezenkívül a sírokra is cetliket ragasztanak november elseje előtt.

Itt az egyszemélyes nyugvóhelyek ára 56 ezer forint, de a szegedi illetőségű elhunytak hantjait 11 ezerrel olcsóbban lehet megváltani. A 20 hektáros terület urnafülkéinek megszüntetése hosszabb időt vesz igénybe, ebben az évben a 2003-ban lejárt urnákat számolják fel. Közös sírba kerülnek, s várhatóan 300-400 darabot kell így elhelyezni. Emlékezetes, tavaly botrányt okozott a Nógrád megyei Litkén, hogy halottak napja előtt egy héttel levelet és csekket találtak azokon a nyughelyeken, amelyeket nem váltottak újra. A fizetési felszólítások miatt Gusztos Péter SZDSZ-es politikus az adatvédelmi ombudsmanhoz fordult, mivel be lehetett azonosítani a nem fizetőket, ez pedig sérti személyes jogaikat. A rokonok leginkább azért háborodtak fel, mert szerintük más úton is értesíthették volna őket, mivel a falu lakóit ismerte a polgármester. A település első embere erre azt mondta: így lehetett legegyszerűbben elérni a sírhely valódi gondozóját. Szerinte azért volt szükség az értesítésre, mert a megyei viszonylatban kiemelkedően gondozott sírkert rendben tartását már nem tudja önerőből kigazdálkodni a falu.

Urbán Péter

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.