A Fővárosi Munkaügyi Bíróság elsőfokú, nem jogerős végzésével elutasította a MÁV Zrt. kérelmét, melyben a vasutassztrájk jogellenességének megállapítását kérte, a vasúttársaság fellebbez – közölte a MÁV. Továbbra sem kapott azonban tájékoztatást a vasúttársaság azon keresetéről, amelyben a sztrájkjoggal való visszaélés megállapítását kérte azért, mert a Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) vitatja, hogy a munkahelyre és az iskolába történő utaztatás a közszolgáltatás része lenne. A bíróság szerint a privatizációs bevétel egy részére vonatkozó szakszervezeti követelés nem ütközik a 2007–2010 közötti évekre megkötött együttműködési megállapodásba, mivel az az ilyen jogcímen történő juttatásról egyáltalán nem rendelkezik – áll a közleményben.
A bírósági végzés alapján a MÁV által megjelölt okból nem minősül jogellenesnek a sztrájk, azt azonban nem vizsgálták, hogy egyéb okból a követelés jogszerű-e. A MÁV a sztrájkjoggal való visszaélés megállapítását kérő keresetében a VDSZSZ esetében rendeltetésellenes joggyakorlás megállapítását kéri a Fővárosi Munkaügyi Bíróságtól. A MÁV a sztrájktörvénnyel ellentétesnek tartja a VDSZSZ álláspontját, tekintettel arra, hogy a törvény a társadalmi közszükségletet ellátó munkáltatóknál írja elő az elégséges szolgáltatás biztosítását – olvasható a közleményben.
A vasúttársaság álláspontja szerint a iskolába és munkába járás biztosítása az alapvető társadalmi közszükségletek körébe tartozik, vagyis a még elégséges szolgáltatásoknak ezt biztosítani kell. A MÁV szerint a VDSZSZ sztrájkja lehetetlen helyzetbe hozza az utastájékoztatást, a vasúttársaság a szakszervezet miatt nem tudja értesíteni kellő időben az utasokat, ezért kéri a bíróságtól, hogy a „gördülő sztrájk” alkalmazását a sztrájkjoggal való visszaélésnek minősítse. A MÁV február 5-én fordult a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz a VDSZSZ által szervezett sztrájkkal összefüggésben, a sztrájk jogellenességének megállapításáért.
(MTI)
Farkasriadó Tirolban – elpusztult egy szarvasmarha
