A bírósági eljárás döntően az elsőrendű vádlott, idősebb Z. Gyula, a Solami Rt. volt vezérigazgatójának betegsége miatt húzódott el. Az ítélet szerint a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság a Solami-vezetőt két év, börtönben végrehajtandó szabadságvesztéssel sújtotta, amelynek végrehajtását négy évre felfüggesztette. A Tolnahús Rt.-t irányító ifj. Z. Gyula esetében már 2006-ban jogerős döntés született. Őt három év börtönre és a közügyektől való három év eltiltásra ítélték.
Z. Gyula ügye megjárta a Legfelsőbb Bíróságot, amelynek döntése alapján a másodrendű vádlott büntetése háromnegyed részének letöltése után feltételesen szabadságra bocsátható volt, így 2007 októberében szabadult. A több mint 1500 sértett többsége jogos igényéhez polgári peres eljárás vagy a most is folyó felszámolási eljárás útján juthat hozzá.
A Solami 1999 októbere és 2000 januárja között 30–50 napos fizetési határidővel magántermelőktől és közületektől mintegy 300 millió forint értékben vásárolt sertést, de azok ellenértékét nem fizette ki. Ezenkívül idősebb Zöld Gyula 1998-ban és 1999-ben csaknem 600 millió forint banki hitelt vett fel, amelyet nem törlesztett. Mivel a szolnoki és a szekszárdi cég tartozásai apa és fia vezetése alatt tovább növekedtek, az illetékes bíróságok felszámolási eljárást indítottak ellenük.
A Solami és a Tolnahús Rt. anyagi csődje és fizetésképtelensége tudatában is folytatta az állatok felvásárlását, ellenérték megfizetése nélkül.
(teol.hu)