Az Ecostat üvegzseb-adatbázisában furcsa változás állt be az utóbbi hetekben. Január 20-ig ugyanis az ötmilliónál nagyobb értékű megbízást kapott cégek között szerepelt az Inno-Res Kht. és az Ergonorg Kft. is. A két cég 6, illetve 6,84 millió forintos szerződést teljesített az Ecostatnak. Néhány nappal később – miután az Ecostatnál folyó érthetelen, múlt szombati lapszámunkban feltárt pénzmozgásokról elektronikus levélben érdeklődtünk – a két cég neve eltűnt a kedvezményezett vállalkozások listájáról. Az üvegzsebtörvény hatálya alá tartozó adatok közérdekből nyilvánosnak minősülnek. Ezek eltitkolása vagy meghamisítása pedig már büntetőjogi kategória.
Ha valakinek ismerős az Inno-Res Kht. neve, az nem véletlen: a közelmúltban a kancellária megbízásából ez a vállalkozás „készített” 10 millióért egy „tanulmányt”, amely az őszödi beszéd következményeinek médiamegjelenéseit „vizsgálta”. A dokumentumot, mint bebizonyosodott, lényegében korábbi anyagokból ollózták össze. Ráadásul olyanokból, amelyeket korábban állami szervek – például a médiahatóság – készítettek. Sőt, lapunk azt is kiderítette, hogy az inno-reses „munka” elvégzésében a médiahatóságnak dolgozó emberek is részt vettek. Az Inno-Res–Ergonorg tandem, legalábbis az eddig megismert adatok alapján, csak kormányszervektől több tíz milliót kaszált. Ezek közül az Inno-Res talán sok mindent fel tud mutatni, de – ha csak a már említett összeollózott tanulmányt nem nevezzük annak – komoly referenciát nem: mindössze 2007 februárja óta létezik. A két cég egyébként egy család kezében van. Az Inno-Res Kht. résztulajdonosa ifj. Szirmai Péter, a másik tulajdonos pedig az Ergonorg. Ez utóbbi cégben ifj. Szirmai ugyancsak tulajdonos, mint ahogyan testvére és a családfő, id. Szirmai Péter, aki a közgazdaság-tudományi egyetem tanára.
Az üvegzsebtörvény értelmében minden állami, költségvetési szervnek nyilvánossá kell tennie az ötmillió forintos értékhatárt meghaladó szerződéseit. Az Ecostat ennek hellyel-közzel eleget is tett; így derült például fény arra, hogy százmilliókat adott ki a kormányzati intézet baráti cégeknek ilyen-olyan megbízásokra; olyan mértéktelenül áramlott ki a pénz az intézettől, hogy a tűzhöz közel álló cégek több pénzt kaptak az Ecostattól, mint amennyi a kormánycég teljes éves költségvetése volt; vagyis a kifizetések bőven meghaladták a negyedmilliárd forintot. Az Ecostat lapzártánkig nem válaszolt írásban föltett kérdéseinkre. A minisztériumok egyébként 2002 és 2007 között különböző „tanulmányokra” háromezermillió forintot költöttek. Minderről a Fidesz érdeklődött a kormánynál; a részletekről ma adnak tájékoztatást.
Bodacz Balázs
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját