Mint mondta, ő a szintén az SZDSZ által a testületbe delegált Rajk Lászlóval együtt Rudi Zoltán jelenlegi elnökre szavazott, mivel úgy látta, az elmúlt négy esztendő történései sok vonatkozásban elismerésre méltók.
Mint mondta: tartottak attól is, hogy egy eredménytelen választás esetén „hosszabb időre” választott vezető nélkül maradhat a közmédium. Egy interregnum „nagyon aggályos lenne sok-sok szempontból” – mondta, emlékeztetve arra, hogy épp folyamatban van az MTV új székházba költözése; a média újraszabályozására utalva pedig megjegyezte, kérdéses, hogy az újabb pályázaton lesz-e jelentkező „egy olyan posztra, amelynek ügyében törvényhozás folyik”.
Kozák Márton szerint a pályázati eljárás rendjével teljesen ellentétes, hogy a testület öt, az ellenzék által delegált tagja már előre jelezte, hogy egyik pályázó elnökké jelölését sem támogatják, s ezt arra hivatkozva jelentették be, hogy a jelöltek a február eleji személyes meghallgatásukon nem válaszoltak bizonyos, helyben felvetett kérdéseikre. Mint hangsúlyozta, egy tenderkiírásba nem lehet az elbírálás során újabb szempontokat beemelni, a történtekről pedig úgy nyilatkozott, „ezzel az egész választási eljárás tisztasága megkérdőjeleződik”.
A távirati iroda által megkérdezett koalíciós delegáltak egyike az ülés szünetében úgy nyilatkozott: az MSZP által az elnökségbe juttatott tagok azért nem voksoltak, mert nem kívántak egy olyan procedúra részesei lenni, amelyről már az elején tudható volt, hogy eredménytelen lesz. A közlés szerint a testület még a délelőtt folyamán megkezdi az új pályázat kiírásával kapcsolatos munkát. A feltételek várhatóan nem térnek el lényegesen a mostaniaktól. A távirati irodának kedd délelőtt a három elnökaspiráns egyikét sem sikerült megszólaltatni arról, indul-e egy új pályázaton.
Szabó László előző napi tájékoztatása szerint öt „kiemelt jelentőségű” kérdést tettek fel a február eleji meghallgatás során a három pályázónak, azaz a most is hivatalban lévő Rudi Zoltánnak, Hammer Ferenc szociológusnak, médiakutatónak és a korábban az MTV és kereskedelmi csatornák menedzsmentjében is helyet kapó Szabó Stein Imrének. Közlése szerint azt szerették volna megtudni a múlt hétfői meghallgatáson a pályázóktól, hogy vállalják-e az MTV közfeladatainak teljesítését objektíven vizsgáló szempontrendszer kialakítását, és ezen mérés esetleges folyamatos negatív eredményei esetén készek-e elnöki tisztségükről lemondani, készek-e a társaság összes szerződésének nyilvánosságra hozatalára, a székházbérleti megállapodás újratárgyalására.
Feltették azt a kérdést is, hogy győzelme esetén az aspiráns „hajlandó-e a nemzeti főadó képernyőjét a hét végén, műsorkezdéstől kora délutánig értékes, minőségi műsorokat sugározva visszaadni a gyerekeknek és a fiataloknak”, illetve azt, hogyan kívánja kulturálisan sokszínű, pezsgő szellemi műhellyé alakítani a Magyar Televíziót. Mivel az eljárási rend alapján Rudi Zoltán mandátumának március 4-i lejártáig nem lehet betölteni az elnöki posztot, onnantól fogva egészen az új elnök megválasztásáig ügyvezetőnek kell irányítania a közmédiumot. Az MTV sajtóosztályának közlése szerint az ügyvezető kijelölése a kuratóriumi elnökség feladata, a közalapítvány azonban – több tag közlése szerint is – arra vár, hogy az elnök kétéves szünet után végre nevezzen ki alelnököt.
(MTI)
Szalai Attila elmondta, hogyan térhet vissza egykori önmagához
