Somogyban 2001 óta 230 százalékkal nőtt az idősotthoni ellátásra várakozók száma, s átlagosan másfél-két évet, esetenként akár négy évet is várniuk kell a felvételre jelentkezőknek – hangzott el a szerdán Kaposváron a témában rendezett tanácskozás sajtótájékoztatóján. Somogy megye szociális intézményeinek vezetői és civil szervezetek képviselői a módosított és januárban hatályba lépett szociális törvény következményeit vitatták meg a konferencián, amelynek az egyik legfontosabb üzenete – mint Soltész Miklós, az Országgyűlés ifjúsági, szociális és családügyi bizottságának fideszes alelnöke, a tanácskozás egyik előadója elmondta –, hogy szakmai vélemények figyelembevétele nélkül nem lehet törvényt hozni. Megjegyezte: nemcsak a szakmai szervezetek véleményét nem kérték ki, de a törvény vitájában sem vették figyelembe az ellenzék „jó szándékkal” mondott javaslatait, így nem is fogadták el a törvénymódosítást.
Az előbbiek miatt most nem a törvénymódosítás eredményeiről, hanem annak következményeiről kell beszélni – mondta a politikus, aki szerint ez utóbbiak közé tartozik, hogy a korábbiaknál nehezebben lehet bekerülni egy idősotthonba – egy még fel sem állt szakmai bizottság véleményezése alapján a napi négy órát meg nem haladó ellátást igénylők esetében ez teljesen kizárt –, a bentlakók ellátását biztosító normatíva reálértékben 25-30 százalékkal kevesebb, mint két évvel ezelőtt, s igaz ugyan, hogy megemelték az otthon ápolási díjat, az óránkénti 357 forint azonban „elképesztően kevés”.
Mátrai Márta (Fidesz), a szakmai tanácskozás levezető elnöke közölte: országosan 15 ezer, Somogy megyében több száz idős embert érint a januártól életbe lépett törvénymódosítás. Gelencsér Attila (Fidesz), a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke arról számolt be, hogy az önkormányzat nyolc intézményében 1535 idős, rászorult emberről gondoskodik. Közölte: komoly gondot jelent, hogy a bentlakók háromnegyede nem képes fizetni a térítési díjat, továbbá az állami normatíva a három évvel ezelőtti 800 ezer forinthoz képest ma 700 ezer forint, noha ennek arányosan másfél millió forintnak kellene lennie, s még az sem lenne elég, ugyanis egy idős ember ellátása évente átlagosan kétmillió forint.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.