Németh: Nem pénz, hanem okosság és akarat kell az egészségügybe

A Molnár Lajos-féle gyors, brutális és elkapkodott kórházbezárása tervgazdasági lépés volt – mondta Németh György közgazdász a köztévében. Az egészségügybe érkező 40–60 milliárdos egyszeri pénzügyi injekciót nevetségesnek tartja, és úgy véli: nem igazán pénz kell ma az egészségügybe, hanem „okosság és politikai akarat”.

MNO
2008. 02. 12. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nevetséges az egészségügynek adott 40–60 milliárdos egyszeri pénzügyi injekció – mondta a köztévé reggeli műsorában Németh György közgazdász. „Kökény Mihály egykori szakminiszterként rengeteget tehetett volna az egészségügyért, így egyfajta szegénységi bizonyítványt állít ki magáról” – véli.

Nem volt Magyarországon az egészségügyben túlzott kiadás, hiszen léteztek arra technikák, hogy ezeket a kiadásokat megfogják – mondta a közgazdász. Meglátása szerint a pár tízmilliárd forint, amivel a kórházakat korábban „kihúzták a csődből”, szinte elhanyagolható tétel.

Lettek volna a kormányzatnak eszközei, hogy megreformálja ezt a „fejnehéz egészségügyet”, például azzal, hogy ha megszűnik egy kis kórház, akkor az azt korábban fenntartó településnek kapnia kellett volna egy jól felszerelt rendelőintézetet és egy modern mentőállomást. „A kormányzat ezzel a hozzáállással még eredményeket is tudott volna felmutatni” – mondta Németh. Ha hajlandó lett volna arra, amire a 30-as években és a 20. század elején is képes volt a kormány: olyan rendszabályokat foganatosítani, amelyek nagyon keményen szabályozzák és ellenőrzik a kórházak költségvetését, és nem sajátos liberalizmussal „a lovak közé dobja a gyeplőt”.

„A rendszerváltásnak volt egyfajta hendikepje: a liberalizmus hátulütője” – mondja Németh. Meglátása szerint korábban az állami beavatkozásokat tervgazdaságnak minősítették, holott Molnár Lajos „igen gyorsan, igen elkapkodva, igen brutálisan” végrehajtott kórházbezárása volt az igazi tervgazdálkodás.

A közgazdász úgy véli: nem igazán pénz kell ma az egészségügybe, hanem „okosság és politikai akarat”. Németh szerint hiányzott az az átfogó tudás, ami alapján hozzá lehetett volna nyúlni a betegellátáshoz. „Orvoslobbi nincs” – mondta Németh. Kifejtette: az nem lehet lobbi, ha az orvosok szakmai szervezetei kritikákat fogalmaznak meg a tervezett reformok ellen, ám a kormány nem képes ellenérveket hozni, csak közölni, hogy az orvoslobbi mindent megakadályoz.

A kormányzatnak ezután az egészségügy profitlérdekelt szereplőivel kell majd megküzdeniük – közölte Németh György.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.