A párt oktatási szakpolitikusa felidézte: a 2006-os választások előtt minden párt deklarálta, hogy nem lesz tandíj. „Már el is felejtettük azt, hogy egy hazugságból indult ez a történet” – tette hozzá arra utalva, hogy a kormány mégis bevezette a hallgatói hozzájárulást.
Sió László szerint az elmúlt években stagnált a felsőoktatás finanszírozása, nem követte az inflációt, az intézményeket pedig „belehajszolták” a PPP-konstrukcióban zajló beruházásokba. Ez utóbbi miatt nagyon komoly problémák lesznek, erre már az Állami Számvevőszék is figyelmeztetett, sőt kormányzati körökben is látják – mondta a Fidesz szakpolitikusa.
Mint mondta, a költségvetésből az derül ki, hogy 2010-ig nem is lesz több forrás a felsőoktatásra, holott már most gondot okoz a működési költségek emelkedése és az, hogy egyre több hallgató van, aki rászorulna az állam támogatására.
Ha a népszavazás eredményeként megszűnik a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj, méltatlan, hogy a kormány ezután nem hajlandó visszapótolni a kieső bevételeket. „Ez az óvodai homokozó vitastílusa” – fűzte hozzá a Fidesz volt oktatási államtitkára.
Gyimesi Endre országgyűlési képviselő, Zalaegerszeg polgármestere a sajtótájékoztatón hozzátette: a tanuláshoz való jogot az alkotmány is biztosítja, tehát az államnak az adókból fenn kell tartania a felsőoktatást. Szerinte a minimálbérhez viszonyítva a tandíj mértéke amúgy is többszöröse az Ausztriában vagy Németországban létező mértéknél.
(MTI)