Az ötéves kisfiút és a kétéves kislányt – mint emlékezetes – 2000. április 9-én gázolta el gépkocsijával az akkor éppen Magyarországon dolgozó ír állampolgárságú Tobin Ciarán Francis. A bíróság az eljárás kezdetén félmillió forint biztosíték ellenében engedélyezte, hogy a férfi elhagyja Magyarországot. Az eljárást távollétében folytatták le, és halált okozó gondatlan veszélyeztetésért 2002. október 7-én jogerősen háromévi szabadságvesztésre ítélték. A büntetőeljárás kezdetén a vádlottat Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügy-miniszter képviselte.
Biztosíték ellenében a bíróság akkor szokta a külföldi állampolgárnak engedélyezni az ország elhagyását, ha a szankció előreláthatólag pénzbüntetés lesz, és nagysága nem haladja meg a biztosíték öszszegét. Már a kezdet kezdetén is sejthető volt azonban, az ír állampolgár ezt az ügyet aligha úszhatja meg 500 ezer forinttal. A bírósági tárgyalások időpontjáról – mint Miszori László kollégiumvezető, a Pest Megyei Bíróság szóvivője elmondta – írásban értesítették az Írországban tartózkodó vádlottat. Majd 2002-ben, a büntetés kiszabása után, ugyancsak írásban felszólították, hogy jelenjen meg Magyarországon, és kezdje meg büntetésének letöltését. Az írországi hatóságok azt a választ adták, hogy nem vállalkozhatnak az értesítés kézbesítésére.
A Pest Megyei Bíróság ezután a 2003-ban törvénybe iktatott nemzetközi jogsegélyegyezmény alapján elfogatóparancsot bocsátott ki, hogy érvényt szerezhessen az ítéletnek. Az ír hatóságok azonban nem adták át a férfit a magyar igazságszolgáltatásnak. Az elutasító döntést tavaly januárban hozták meg, és azt ugyancsak tavaly, július 3-án hagyta jóvá az ír legfelső bíróság. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium nemzetközi büntetőjogi főosztálya ezt július 10-én közölte a Pest Megyei Bírósággal. Az ír álláspont indoklása szerint a vádlottat a magyar bíróság engedte ki az országból. Lakhelye ismert volt. Szerintük elfogatóparancsot az ismertetlen helyen tartózkodó személyek kézre kerítéséért lehet kibocsátani.
A magyar bíróság viszont úgy vélte, az elfogatóparancsot indokoltan adták ki, hiszen az elítélt nem volt hajlandó bevonulni a börtönbe. Miszori László bíró elmondta: a parancs jelenleg is érvényben van, mihelyt az ír állampolgár átlépi hazája határait, 2012. július 3-ig bármelyik országban letartóztathatják. A büntetés végrehajthatósága ugyanis ekkor évül el. Az igazságszolgáltatás ugyanakkor nem erre a pillanatra vár. A szóvivő közlése szerint az igazságügyi tárca tavaly nyáron lépéseket tett azért, hogy mivel a vádlott idehaza nem vonult börtönbe, otthon töltse le büntetését. Egy 1996. évi jogszabály értelmében ugyanis mód van arra, hogy a lakhely szerinti állam átvegye a végrehajtást. Tavaly augusztus 6-án a szaktárca írásban érdeklődött: az ír hatóságok álláspontja szerint lehetséges-e az ítélet ottani végrehajtása. A válasz szeptember 5-én érkezett meg, és elutasító volt. Az indoklás most is azt tartalmazta, mint a korábbi esetben. Eszerint a gázoló nem szökött meg a magyar hatóság elől. Pénteki találkozóján Draskovics Tibor a gázoló ügyéről is tárgyalni fog az ír miniszterrel. A tárca úgy véli: az ügy nem maradhat megoldatlanul. Véleményt nyilvánított korábban Sólyom László is. Az államfő elutasította a gázoló kegyelmi kérelmét az erkölcsileg is felkavaró, megbocsáthatatlan ügyben.
Kulcsár Anna

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.