Joanna Stempinska, Lengyelország nagykövete köszönetét fejezte ki a Fővárosi Önkormányzat öt frakciójának azért, hogy a világon elsőként Budapesten örökíti meg emlékmű és emlékpark a sztalini népirtás áldozatainak emlékét.
A Fővárosi Közgyűlés döntésének megfelelően a III. kerület által javasolt hely, az Árpád Gimnázium előtti és az Amfiteátrum melletti közterület lett a katyni mártírok parkja. Demszky Gábor főpolgármester javaslatára a közgyűlés határozott arról is, hogy emlékművet állítanak a parkban, amellyel tovább erősítik a két nép barátságát.
Katynban a szovjet tikosszolgálat emberei – Sztalin utasítására – 1940 áprilisában-májusában kivégezték a Lengyelország lerohanása után orosz fogságba esett lengyel tisztek többségét. Történészi vélemények szerint ezzel a lengyel társadalom ellenállását kívánták megtörni, hiszen egy későbbi tartós orosz berendezkedés legfőbb akadályai éppen ezek a tisztek lettek volna, megszervezvén a hódítókkal szembeni ellenállást.
A lengyel tisztek ezreit német pisztolyokkal lőtték tarkón a katyni erdőben, és tömegsírokba temették őket. A gyilkosságok helyszínét végül az előrenyomuló német hadsereg tárta fel egy neves magyar patológus, Orsós Ferenc professzor segítségével. (Őt később emiatt is háborús bűnössé nyilvánították.)
A szovjet megszállás alatt élő országok hivatalos történetírása később mégis a németeket vádolta a mészárlással, csak 1990 után ismerhették meg sokan Magyarországon is az igazságot.
(mti, MNO)