Elmondta: a körjegyzőségek alapítását ugyan támogatja a kormány, ám az ezredfordulótól, illetve 2007-től már kényszerhelyzetet is teremt az ösztönzéssel, hiszen előbb az 500 fő, majd az ezer fő alatti települések csak abban az esetben igényelhetnek önhiki-támogatást (önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok), ha körjegyzőséghez tartoznak.
A támogatás nagysága azonban szerinte nem elegendő. Példaként a választókerületében működő, bélmegyeri központú körjegyzőséget említette, amelyhez még Tarhos és Csárdaszállás tartozik. Ezekbe a községekbe idő hiányában csak hetente egyszer tud ellátogatni a körjegyző, ráadásul hiányoznak az informatikai és technikai feltételek is, hiszen van, ahol még kézzel iktatnak. A képviselő ezért a közelmúltban írásban fordult az önkormányzati és területfejlesztési miniszterhez azt firtatva, lesz-e lehetősége az érintett településeknek, illetve körjegyzőségeknek a megváltozott körülményekhez méltó feltételek kialakítására valamilyen pályázat segítségével.
Bajnai Gordon válaszában közölte: a kistelepülések körjegyzőséghez való csatlakozással működési, igazgatási kiadásaikat jelentősen csökkenteni tudják. A tavalyi évben például 109 körjegyzőség alakult, valamint 69 bővült új taggal, így a 2008. év elején a számuk 755-re növekedett, az érintett önkormányzatoké pedig 2004-re gyarapodott. A körjegyzőségek működési feltételeinek javítása érdekében az idei költségvetési törvényben 3,5 milliárd forint szerepel, amelynek egy része a tárgyi feltételek javítását szolgálja. A támogatás igénylésének, döntési feltételrendszerének, elszámolásának részletes szabályairól szóló miniszteri rendelet előkészítése pedig folyamatban van – tájékoztatta Erdős Norbertet a miniszter.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.