Miskolc akár perre is menne az MVM-el fűtőerőművéért

Miskolc városa etikátlannak tartja a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. üzleti magatartását, amellyel megpróbálja megakadályozni, hogy a borsodi megyeszékhely megvásárolhassa az MVM-nek a városi fűtőerőművet üzemeltető társaságban lévő tulajdonrészét, és szükség esetén   választott bírósághoz fordul - mondta Halmai Gyula, a miskolci önkormányzati cégeket tömörítő Miskolc Holding Zrt. elnök-igazgatója rendkívüli sajtótájékoztatón csütörtökön, az MVM Zrt. viszont azt közölte, hogy a jogszabályok és a szerződéses rendelkezések szerint járt el.

MNO
2008. 03. 27. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MVM igazgatósága szerdán döntött úgy, hogy eláll a Miskolci Fűtőerőmű Kft.-ben lévő 99 százalékot kitevő, a szavazati jogok 75 százalékát jelentő üzletrészének adásvételi szerződésétől, miután a Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft. nem teljesítette határidőre a szerződéses feltételeket, így nem nyújtotta be a legfontosabbat, a vételár kiegyenlítésének biztosítékát jelentő bankgaranciát.

Halmai Gyula közölte: az MVM az önkormányzati tulajdonú Mihő elővásárlási jogának gyakorlását akadályozó magatartást tanúsított, mulasztást követett el. Ez abban nyilvánult meg, derül ki a sajtótájékoztatón kiosztott háttéranyagból, hogy az MVM a tulajdonrész megvásárlására szintén jelentkező Elmib Zrt.-vel kötött adásvételi szerződés mellékleteit a mai napig nem adta át a Miskolci Fűtőerőmű Kft.-ben (Mifű) társtulajdonos – elővásárlási joggal rendelkező – Mihő Kft.-nek, pedig az törvényi kötelezettsége.

A Miskolc Holding megítélése szerint az Elmib és az MVM közötti 2007. december 21-én kötött adásvételi szerződést azért módosították a felek, mert Miskolc önkormányzata napirendre tűzte a szerződés módosítását. Ugyanakkor a módosított szerződésben olyan szolgáltatási ellenérték csere-elem (a korábbi tájékoztatás szerint forgalomképes üzletrész) szerepel, amelyet a Mihő Kft. ilyen formában nem tud teljesíteni.

A Mihő Kft. álláspontja szerint jogi értelemben késedelemről nincs szó, mert elővásárlási jog gyakorlása esetén a szerződésbe belépő új vevő teljesítésére a jogszabály "megfelelő határidőt" ír elő, ami nem mindig esik egybe az eredeti szerződésbe foglalt határidőkkel – olvasható a háttéranyagban. Ebben arról is szó van, hogy a Mihő Kft. a határidő napján, március 14-én levelet küldött az MVM Zrt.-nek, amelyhez csatolta az Unicredit Bank Hungary Zrt. hitelígérvényét és a saját forrásról szóló fedezetigazolást.

A sajtótájékoztatón bejelentették: csütörtökön a UniCredit Bank Zrt.-vel a Mihő aláírta azt a hitelszerződést, amely alapján az eladó, az MVM megkaphatja azt a 4,4 milliárd forintot, amelyet kért az erőművért (a beruházáshoz felvett 10 milliárd forintos hitel törlesztését is vállalta a Mihő).

Halmai Gyula, a Miskolc Holding elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: Miskolc feltett szándéka továbbra is, hogy megvásárolja az MVM-től a cégnek a Mifű Kft.-ben lévő többségi tulajdonrészét, erre egyébként elővásárlási joga van a kisebbségi tulajdonosnak, a Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft.-nek.

Miskolc az MVM elállásra vonatkozó döntését nem fogadja el, és ha kell, perre viszi az ügyet – hangsúlyozta Káli Sándor polgármester. Ugyanakkor hozzátette: senkinek nem érdeke a pereskedés, ám ha szükséges, akkor a választott bírósághoz fordulnak, megítélése szerint ugyanis Miskolcnak van igaza.

Az MVM Zrt. csütörtökön este azt közölte, hogy a Miskolci Fűtőerőmű Kft. üzletrészének értékesítése során mindenkor a vonatkozó jogszabályok és szerződéses rendelkezések szerint járt el.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.