Soproni mélygarázs-ügy: milliárdokat vitat az önkormányzat

A soproni Petőfi téren megépült mélygarázs tulajdonjogi helyzetét bíróság fogja eldönteni, ezért a beruházást finanszírozó Sopron Bankkal eladóként nem áll az önkormányzatnak módjában jelenleg tárgyalásokat folytatni - reagált Fodor Tamás, Sopron polgármestere szerdai sajtótájékoztatón a Sopron Bank Burgenland sajtónyilatkozatára, amelyben a pénzintézet vezérigazgatója felvetette, hogy a város tulajdonába adnák a mélygarázst.

MNO
2008. 03. 26. 17:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város első embere a tájékoztatón leszögezte: a folyamatban lévő perben bíróság dönt arról, hogy ki lesz a mélygarázs tulajdonosa, az önkormányzat vagy a beruházó SPT Kft. Kérdés ezek után, hogy mire alapozza a finanszírozó Sopron Bank, hogy tulajdonosként léphet fel ebben az ügyben – hangoztatta. Fodor Tamás közölte: a bank állítása szerint a garázs építési költsége 1,6 milliárd forint volt, de egyéb járulékos költségek miatt a beruházás végül 2 milliárd 350 millió forintba került. Az építkezést jóváhagyó korábbi képviselő-testület döntése 1,1 milliárd forint beruházási költségből 218 férőhelyes mélygarázs létesítését határozta meg. A jelenlegi önkormányzat számára ismeretlen okból, ismeretlen tartalmú szerződések alapján emelkedett több mint kétszeresére az építési költség. A duplájára nőtt beruházási összeget a Sopron Bank megfinanszírozta a beruházó SPT Kft.-nek.

Ez a pénzintézet üzleti döntése és kockázata volt – tette hozzá a polgármester. A városvezetést viszont köti a korábbi közgyűlési határozat és az önkormányzat az adófizetők pénzéből nem fizet ki 2,3 milliárd forintot a létesítményért, amelynek bekerülési költsége nem lehet több 1,1 milliárdnál. A polgármester kitért arra, hogy a mélygarázs jogi értelemben nem létezik, mivel nincs használatba vételi engedélye és nem szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. A városban sok vitát gerjesztő létesítmény ugyan tavaly nyáron lényegében elkészült, és az érvényben lévő megállapodások szerint az önkormányzat cége lízingelné több mint két évtizedig, s csak azt követően nyílna lehetőség arra, hogy a város tulajdonába kerüljön.

Ismert: a fideszes városvezetés által perbe fogott beruházás kivitelezője hónapokig várt az átadással. Az SPT Mélygarázs Kft. ugyanis azt akarta elérni, hogy a mélygarázst és a felújított utat az önkormányzat együtt vegye át. Erre a folyamatban lévő jogi eljárás miatt nem került sor. Januárban a soproni védelmi bizottság egyértelmű döntést hozott: azonnali hatállyal elrendelte a Petőfi tér megnyitását a közforgalom előtt.

(MTI. MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.