A világ első nyelvmúzeumát építették meg Széphalmon

A széphalmi Kazinczy-emlékkertben építették meg a világ első nyelvmúzeumát, a hétszázmilliós beruházás a Tokaj világörökségéért program négyszázmillió, illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat háromszázmillió forintjából valósult meg. Az épületet Radványi György Ybl-díjas építészmérnök tervezte, a hivatalos avatóünnepséget szerdán tartják.• A határon túlról is érkeztek a Szép magyar beszéd versenyre

Tolcsvai L. László
2008. 04. 18. 11:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ódor Ferenc, a Borsod Megyei Közgyűlés fideszes elnöke felhívta délelőtt a figyelmet, hogy bár 2001-ben letette elnökként az alapkövet Nemeskürty István társaságában, az előző ciklusban – pénzhiány miatt – mégsem folytatták a munkát. Az első kapavágás tavaly áprilisban történt meg, majd rendkívül gyorsan kinőtt a földből a világújdonságnak számító Magyar Nyelv Múzeuma ott, ahol Kazinczy Ferenc élt és dolgozott. Emlékeztetett: többek között a széphalmi mester nyelvújító munkájának köszönhetjük mai magyar beszédünket, s úgy tűnik, nemcsak az itthoniak, hanem a külföldre szakadt hazánk fiai szintén örömmel vették a hírt, miszerint Széphalom jövő szerdától ismét édes anyanyelvünk zarándokhelyévé válik. Hangsúlyozta ezt azért, mert a visszajelzések alapján a világ minden magyarja örül a szentély megépítésének. Azt is elmondta, hogy az avatáson részt vesz többek között Sólyom László köztársasági elnök, Vizy E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, illetve nyelvújító tollforgatónk ükunokája, a ma Svédországban élő Kazinczy Ferenc is.

Veres László, a Borsod megyei Herman Ottó Múzeum igazgatója rámutatott: a monumentális épületben számos olyan nyelvészeti érték, dokumentum kap helyet, amiért valóban érdemes lesz ellátogatni Széphalomra az avatás után. Úgy véli, az édes anyanyelv mindennél fontosabb, ráadásul a település híres személyisége, az 1759-ben Érsemlyénben született Kazinczy Ferenc olyan nyelv megújításában vett részt 1831-ben bekövetkezett haláláig, amely Közép-Európa egyik nyelvéhez sem hasonlít, mindegyiktől szebb. Verestől megtudhattuk: időszaki és állandó kiállításokat láthat a Széphalomra zarándokló világmagyarság, miközben visszatekinthet a múltba, amikor eleink a nemzet fennmaradásáért folytattak ádáz harcokat. Idézte Petőfit, ő ugyanis azt írta, amikor a mester zempléni birtokán járt: „szent hely, szent az öreg miatt, kinek ott van a háza és sírhalma. Kötelessége volna minden emelkedettebb lelkű magyarnak életében legalább egyszer odazarándokolni”.

Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere (a zempléni város társtelepülése Széphalom) emlékeztetett: a világ első nyelvi múzeumát avatják szerdán, majd hozzátette, már Olaszország nyelvi szakértői is megkeresték borsodi kollégáikat, mert a világon másodikként Itália építene hasonló emlékhelyet az olasz nyelv megőrzéséért. Mint hangsúlyozta, a szépség és tudás szimbólumaként említhető építményben 14 dolgozót alkalmaz az újhelyi helyhatóság, mindazonáltal a megyei önkormányzat és a megyei múzeumi szervezet a fenntartója Radványi György Ybl-díjas építészmérnök remekművének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.