Az SZDSZ-től is bizalmat kaptak Gyurcsány új miniszterjelöltjei

Az ellenzék nem támogatja a kormányátalakításhoz szükséges eltérést a házszabálytól. A keddi bizottsági meghallgatások során a Gyurcsány-kormány új miniszterjelöltjei elnyerték a szükséges támogatást, úgy, hogy az SZDSZ-es bizottsági tagok rendre a szocialistákkal együtt szavaztak. A testnevelőtanár képesítésű környezetvédelmi miniszterjelölt így is csak saját szavazatával kapta meg a bizalmat.• Szabó elfogadta saját beszámolóját : miniszter lehet• Támogatták a Sólyom Lászlót „kizáró” Molnár kinevezését • Székely Tamás visszaállítaná az egészségügy presztízsét • Szűcs: nem kell rendszerszerű beavatkozás a gázártámogatásokba • Jövő hétfőn a hat miniszterből öt leteszi az esküt

MNO
2008. 04. 29. 21:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem támogatták az ellenzéki pártok a házszabálytól való eltérésről szóló javaslatot a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítása kapcsán – jelentette be Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság keddi ülése után. Ez azt jelenti, hogy nem tud valamennyi új miniszter hétfőn esküt tenni az Országgyűlés előtt, csak azok a jelöltek, akik a megüresedő SZDSZ-es miniszteri helyekre, valamint a Lamperth Mónika vezetése alatt működő szociális és munkaügyi tárca élére kerülnek.

A kormány azt szerette volna elérni, hogy az Országgyűlés a házszabálytól való eltéréssel hétfőn tárgyalja meg és szavazzon is a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosításáról. Erre azért lenne szükség, mert Gyurcsány hétfői kormányátalakításról szóló bejelentését törvénybe kell foglalni. A törvénymódosítás elfogadásáig azonban a jelenlegi minisztériumi rendszer van érvényben.

Bajnai Gordonnak, aki jelenleg is miniszter, nem kell ismét esküt tennie, a hat új miniszterjelöltnek viszont igen. Molnár Károly, akit az innovációért és a kutatásfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszteri posztra jelölt a miniszterelnök, illetve Gyenesi István, a leendő önálló önkormányzati tárca vezetője viszont csak később, a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítása után tehet esküt. Előbbinél ugyanis teljesen új minisztériumot kell létrehozni, míg utóbbinál az önálló önkormányzati tárcát kell törvénybe foglalni, az ugyanis jelenleg a Bajnai Gordon vezette területfejlesztési tárcával összevonva működik.

Szabó saját magára szavazott a környezetvédelmi bizottságban

Az Országgyűlés szakbizottságai keddtől hallgatták meg az új miniszterjelölteket. A kétes cégeknél is megfordult Szűcs Erika nyitotta meg a sort, akinek kinevezését támogatta az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága. Az egészségügyi bizottság a délután folyamán elfogadta a tárca élére szánt Székely Tamás jelölését, majd Molnár Károly, leendő kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter könnyedén: 13 igen, 4 nem és 2 tartózkodás mellett fogadtatta el magát. Nem volt ilyen könnyű dolga a jövendőbeli környezetvédelmi miniszternek, Szabó Imrének, hiszen saját szavazatát is fel kellett használnia, annak ellenére, hogy a magát ellenzékinek mondó SZDSZ is támogatta jelölését.

Figyelemre méltó, hogy az SZDSZ-es bizottsági tagok annak ellenére egyöntetűen Gyurcsány jelöltjei mellett szavaztak, hogy Horn Gábor, a párt erős embere korábban még arról beszélt, hogy minden egyes liberális delegált saját maga dönti el, hogy támogatja-e a bizottság előtt megjelenő szocialista miniszterjelöltet.

Gyurcsány három önálló tárcával és egy tárca nélküli miniszteri poszttal vág neki a kisebbségi kormányzásnak. A jelöltek közös jellemzője, hogy egyikük sem számít külső szakértőnek, és inkább kötődnek a miniszterelnökhöz, mint a szocialista párthoz.

Gyurcsány-közeli miniszterek a párt másodvonalából

A Gazdasági és Közlekedési, valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot a jelenlegi formában megszüntetik. Ezek helyett létrehozzák a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumot, amelyet Bajnai Gordon, az önkormányzati tárca első embere vezet majd. Molnár Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora egyebek mellett az innovációért és a kutatásfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter lesz. Szabó Pál, a posta vezérigazgatója a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumot vezeti majd. Önálló önkormányzati tárcát is létrehoznak, Gyenesei István független parlamenti képviselő kerül az élére. Székely Tamás lesz az egészségügyi miniszter, Szűcs Erika parlamenti képviselő pedig a szociális és munkaügyi miniszter. Lamperth Mónika az MSZP operatív szervezeti irányításáért felel ezentúl. Szabó Imre korábbi megyei közgyűlési elnök, parlamenti képviselő kapja a környezetvédelmi és vízügyi tárcát.

(hírTV, mti, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.