„A Stájer tartomány vezetés minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a Rába szennyezése mielőbb megszűnjön, a magyar fél pedig ezeket a törekvéseinket elismeri” – jelentette ki a zárt ajtók mögött, Szentgotthárd és Szombathely polgármestereinek jelenlétében folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Franz Voves.
Hozzáfűzte: igyekszenek felgyorsítani a vollsdorfi bőrgyárba felszerelésre tervezett tisztítóművek engedélyeztetését, a stájer tartomány 1,2 millió eurós támogatást nyújt ahhoz, hogy ezek a beruházások megvalósuljanak.
„Örülök annak, hogy a magyar fél is megértésének adott hangot, hiszen az említett bőrgyárban 900 ember dolgozik, ezeknek az embereknek, családoknak a sorsa függ beruházások sikerétől, azt mindenképp el szeretnénk kerülni, hogy a bőrgyárat esetleg be kelljen zárni” – mondta.
Kóthay László államtitkár elmondta: a megbeszélésen pontról-pontra újra áttekintették azt a megállapodást, amelyet a két ország szakminisztere kötött egymással és amelynek teljesülése mind a magyar, mind pedig az osztrák fél célja. „Az aláírás óta több találkozó zajlott már szakértői szinten, létrehoztunk egy ad-hoc munkabizottságot, amelynek feladata, hogy nyomon kísérje a szerződés öt pontjának megvalósulását, a témával pedig kiemelten foglalkozik a magyar-osztrák határvízi bizottság is” – emlékeztetett.
Terítékre került a szemétégető is
Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere elmondta: bár nem volt közvetlenül témája a megbeszélésnek, de felvetette a Szentgotthárd közelében, osztrák oldalon felépíteni szándékozott heiligenkreuzi hulladékégető ügyét, hiszen azt tudomása szerint a stájer fürdőszövetség is ellenzi, éppen ezért levelet intézett Franz Voves tartományfőnökhöz.
Franz Voves a felvetésre reagálva elmondta: szóba hozza a kérdést hétvégén amikor találkozik majd Hans Niesl burgenlandi tartományfőnökkel. Ígérete szerint képviselni fogja a megbeszélésen a szentgotthárdiak álláspontját, megjegyezte azonban, hogy Ausztriában nehéz dolog megváltoztatni azt, amit egy tartomány már elhatározott.
Hosszúra nyúló történetek
A Rába habzását már hosszú évek óta észlelik és szóvá is teszik a Szentgotthárd környéken élők. A bizonyítottan az osztrák bőrgyárakból származó szennyezés intenzitása három-négy éve folyamatosan növekszik, mára már komoly károkat okoz a folyó élővilágának. Az állami szintű tárgyalások több mint két éve zajlanak, a felek határidőkkel ellátott megállapodásokat írtak alá, de a folyó habzása ezek után is folytatóik.
A tervezett szemétégető ellen először a szentgotthárdiak kezdtek el tiltakozni, mert féltik városuk levegőjének tisztaságát, a helyi turizmust az erőmű füstjétől. A városi civilek az osztrák természetvédőkkel karöltve már minden lehetséges fórumon felléptek a tervezett építkezés ellen. Törekvéseiket a környezetvédelmi tárca is támogatja. Ennek ellenére tart az erőmű engedélyezési eljárása, a beruházó Begas pedig eltökélt abban, hogy az erőműve felépüljön. Ennek érdekében nem sajnálja a pénzt sem, reklámkampányokkal igyekszik meggyőzni a környékbeli osztrák falvakat az erőmű hasznáról – állítólag nem is kevés sikerrel.
(mti, MNO)