Ferge Zsuzsa: Tovább súlyosbodhat a gyermekszegénység

Gyermekszegénység mindig is volt, csak az elmúlt másfél-két évtizedben hirtelen erősen megnőtt, és világossá vált, amennyiben nem történik semmi, akkor tovább súlyosbodik az a helyzet, hogy 100 ezer gyermekből évi 20 ezer tartósan elvész a gazdaság és társadalom számára - mondta Ferge Zsuzsa akadémikus újságíróknak Lillafüreden, a gyermekszegénységről csütörtökön tartott országos konferencia szünetében.

MNO
2008. 04. 24. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legyen politikai akarat, a központi és uniós pénzekből a lehetőség szerint még több jusson a gyermekszegénység felszámolására, mérséklésére, segítsen a civiltársadalom – fogalmazott a szociológus.

Elmondta: a szegény családok 95-98 százalékában első a gyerek, a kevésből is a gyerek kap elsőként, a gyereknek veszik meg elsőként a gyógyszert, a „szegény családok túlnyomó többségében a gyerekek az elsők”. Tévesek az ennek ellenkezőjéről szóló hírek – jegyezte meg a szociológus professzor.

Ferge Zsuzsa emlékeztetett arra, hogy Országgyűlés egy évvel ezelőtt elfogadta a „Legyen jobb a gyerekeknek!” stratégiai tervet, akkor 25 évre elkötelezte magát a gyermekszegénység elleni küzdelemre. „Ekkor azt hittük, sínen vagyunk, azóta kiderült, hogy ez nem ilyen egyszerű, az erőtérben lévő kérdések sorjáznak”, és ez a sorskérdés hol előtérben van, hol hátrébb sorolódik, ám nincs abban a helyzetben, hogy komoly, nagy lépéseket lehessen tenni – vélekedett.

A statisztikai adatok szerint egyébként az egygyermekes háztartásoknál a szegénység aránya 29 százalék, a kétgyermekeseknél 34 százalék, a három vagy több gyermekeseknél viszont már 60 százalék. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar családok legalább harmada létminimum alatt él, a gyermekek több mint harmada olyan családban nő fel, ahol nincs aktív kereső.

A lillafüredi kétnapos rendezvényen kutatók, közigazgatási szakemberek, a gyermekekkel közvetlenül foglalkozó pedagógusok, szociális munkások és más szakemberek részvételével tekintik át, miként lehet pontosabban meghatározni a megoldandó feladatokat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.