Teljesen megalapozatlan, galád dolog, hogy a szűk klientúra számára értelmetlen, felesleges munkára havi mintegy egymillió forintot kifizet a kormány – fogalmazott Pesti Imre.
A Fidesz szerint a kormány milliárd feletti, esetleg több milliárdos összeget is elkölthet feleslegesen a pénztárak vezetőinek bérére és a több-biztosítós rendszerhez kapcsolódó egyéb kiadásokra, kommunikációs költségekre. A jelenlegi gazdasági helyzetben, amikor az ország csőd szélén áll, elfogadhatatlan, hogy a kormány a klientúrájára költ – közölte a fideszes képviselő.
Pesti Imre emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban Veres János pénzügyminiszter közreműködésével havi egymillió forintos fizetéssel kinevezték a 22 egészségbiztosítási pénztár élére a vezetőket. Megbízatásuk 2008. március 11-től 2010. március 11-ig szól. Akik ezekbe a pozíciókban kerültek, közvetlenül kötődnek a kormánypártokhoz – mondta a Fidesz politikusa.
A Fidesz felkéri a kormányt, hogy vegye tudomásul, a magyar társadalom március 9-én, a népszavazáson elutasította a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat, és nyilvánvalóan elutasította azt az egészségügyi reformot, amit a kormány akar – jelentette ki Pesti Imre. Az ellenzéki képviselő szerint ezt a szocialisták is így gondolják, hiszen nem véletlen, hogy amint lehetett, azonnal hozzáláttak a több-biztosítós modell finomításához.
Megjegyezte: az egészségügyi reformot az orvostársadalom is elutasította, és valószínű, hogy az emberek a több-biztosítós modellt is el fogják utasítani.
A 22 egészségpénztár vezérigazgatója múlt héten, csütörtökön írta alá munkaszerződését, a papírok azonban még a pénzügyminiszter ellenjegyzésére várnak. A munkaszerződések megkötése tehát jelenleg is folyamatban van a parlament által elfogadott törvény szerint, annak ellenére, hogy azt várhatóan visszavonják vagy megváltoztatják majd a szocialisták javaslatára.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter csütörtökön sajtótájékoztatón reagálásában közölte: a hatályos egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényben szerepel, hogy 22 pénztárat kellett alakítani, élükre pedig vezérigazgatót kinevezni.
„A hatályos törvényt végre kell hajtani” – hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve: a cégbejegyezés március 28-án megtörtént. Kérdés kapcsán közölte: nem tartaná jó megoldásnak, ha „felfüggesztenék” a cégvezetők kinevezési folyamatát.
PM: A vezetők fizetése nem egymillió forint, és bármikor visszahívhatók
A Pénzügyminisztérium reagálásában kiemelte: az egészségbiztosítási pénztárak vezetőinek fizetése nem egymillió forint, továbbá a tisztségviselők bármikor visszahívhatók. „A sajtóinformációkkal és a Fidesz sajtótájékoztatóján elhangzottakkal ellentétben az egészségbiztosítási pénztárak vezetőinek a fizetése nem egymillió forint, de annak harmadát sem éri el. A vezetők csupán a munkavégzéssel összefüggő utazási és erősen limitált telefonhasználat költségtérítésben részesülnek, más juttatás nem biztosított számukra. Függetlenül attól, hogy a vezérigazgatók, mint vezető tisztségviselők kinevezése formálisan meddig szól, bármikor visszahívhatók” – olvasható a pénzügyi tárca közleményében.
A kommünikéje arra is kitér, hogy amennyiben a pénztártörvény módosul, annak megfelelően a hatályos jogszabályokkal összhangban számos lehetőség van a munkaszerződések megszűnésére vagy megszüntetésére. Az egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatban a pénzügyminisztériumi közlemény arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben az Országgyűlés módosítja a jogszabályt, a tárca olyan megoldásokat keres a módosítás végrehajtására, ami nem eredményez jelentős kiadásokat az államháztartás számára.
(MTI, radio.hu)