SZDSZ: elnökjelölti keringő – Kunczét a párt élére?

Kóka János többeket, így – legalábbis a nyilvánosság előtt úgy tűnt – Kuncze Gábort is meglepte azzal, hogy ismét az SZDSZ „nagy öregjét” látná szívesen a pártelnöki székben. Kóka arról is beszélt a napokban, hogy egy évvel ezelőtt is szerette volna, ha Kuncze marad a pártelnök. Korábbi nyilatkozatai nem erről tanúskodnak. Demszky Gábor mindeközben arról beszélt, hogy Kókának és Fodor Gábornak is hátrébb kéne lépnie.

Magyar Nemzet
2008. 04. 19. 9:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban is azt szerettem volna, ha Kuncze Gábor marad az SZDSZ elnöke, a jelenlegi helyzetben pedig nagy szükség van politikai tapasztalatára és egységteremtő képességére – mondta a napokban Kóka János. A pártban többen megdöbbentek kijelentésén, mások úgy vélték, hogy ez egyszerűen nevetséges. Bőhm András, az országos tanács tagja, fővárosi frakcióvezető arról beszélt, hogy a fentebb idézett szavak nyílt beismerését adják annak, hogy Kóka nem tudja sikerre vinni az SZDSZ-t. Többen megemlítették azt is: nem szabad elfelejteni, hogy Kuncze párton belüli tekintélye – amelyet Kóka elnökké választásának szolgálatába állított – elengedhetetlen volt ahhoz, hogy a jelenlegi pártvezető foglalhassa el az elnöki széket.

Mostani nyilatkozatával ellentétben Kóka János bő egy éve még kritikusan ítélte meg Kuncze pártelnöki munkáját. A Magyar Hírlap 2007. február 24-i számában egyebek mellett arról beszélt, hogy nem kell a régi SZDSZ-esekhez mérnie magát. – Ha a párt legismertebb vezetői bíznak bennem, annak örülök. Annak is, hogy rendszerváltó értelmiségiek, a párt megyei, budapesti vezetőinek többsége támogat. Egyébként azért választották meg őket, mert ők a legjobbak. Persze sok mindent másként csináltam volna, de most nem azt várják el a következő generáció politikusaitól, hogy hozzájuk méricskéljük magunkat. Nem vagyok sem Gyurcsány, sem Kuncze, sem Magyar Bálint embere – fogalmazott a máig tisztázatlan körülmények között megválasztott pártelnök.

A Kuncze-érát egy másik lapinterjúban lényegében avíttnak és amatőrnek nevezte, amihez képest ő jelentheti a professzionalitást. – Ez a választás arról szól, az SZDSZ hajlandó-e átlépni a XXI. századba, hajlandó-e feladni a liberális szalon jelleget, és képes-e professzionális párttá válni. Ma más arcokra, más attitűdre, több ambícióra, több energiára van szükség – fogalmazott Kóka a Hetek 2007. március 23-i számában. A vidéki tagság szemszögéből nézve élesen kritizálta a budapesti pártvezetést, vagyis a – mások mellett – Kuncze Gábor által is folytatott gyakorlatot. Így nyilatkozott: „Ők elsősorban arról panaszkodnak, hogy nincs átjárás a helyi szervezetek és az országos vezetés között. Sokszor az újságból értesülnek a liberális minisztériumokban hozott határozatokról, szempontjaik sohasem épülnek be a pártvezetés döntéseibe.”

Demszky Gábor budapesti főpolgármester is megpendítette Kuncze visszatérését. Szerinte az lenne a helyes, ha Kóka visszalépne Kuncze javára, Fodor Gábor helyett pedig Szent-Iványi István szállna ringbe a pártelnöki székért. Mindez azt jelezheti, hogy nem feltétlen Kóka fejéből pattant ki az ötlet, legalábbis a párton belül megfontolandó lehetőségként merült fel Kuncze visszatérése. Az ügyvivői testület egyik tagja szerint mindez azt jelzi, hogy a pártvezetés, illetve a háttérirányítók – elsősorban Horn Gábor – érzik, hogy Kókával nincs tovább, viszont a Fodor-vonalnak semmiképpen nem szeretnék átengedni a pártot. Fodor Gábor pedig úgy fogalmazott tegnap, hogy bárkivel hajlandó megküzdeni a párton belüli tisztségekért, de csak egy személyében és politikájában megújult SZDSZ-ben.

Bodacz Balázs

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.