Szerződésbontás: Éger István egyeztetne az orvosok ügyében

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egyeztetést kezdeményez az önkormányzati szövetségekkel arról, hogy mi lesz akkor, ha az orvosok valóban tömegesen bontják fel finanszírozási szerződésüket, azonban az ellátási kötelezettségük megmarad – mondta a testület elnöke kedden Budapesten. A kamara csak akkor kezdeményezi a szerződések felbontását, ha tízezer orvosból négyezer kérvényezi ezt. • Horváth: Oldják meg az önkormányzatok a betegellátást

MNO
2008. 04. 15. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A finanszírozási szerződéseket csak végső esetben mondják fel, hiszen az orvosok a biztonságos, nyugodt betegellátásban érdekeltek – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Éger István. Hozzátette ugyanakkor, hogy bár elsősorban a megegyezésre törekednek, a szerződések felmondását előkészítik.

A finanszírozási szerződés felmondása azt jelenti, hogy az orvos nem kap pénzt az ellátott betegek után, ami többek között azzal jár, hogy nem tudja az alkalmazottat fizetni, megszűnik a vényírási jogosultsága, és ezek együttesen már komolyan veszélyeztetik a betegellátást – mondta Éger István, hozzáfűzve, az önkormányzatok közalkalmazottként is foglalkoztathatják az orvosokat. Közölte: a kamara abban az esetben használja fel a közjegyző által készített szerződésbontási anyagot, ha a több mint tízezer alapellátó orvos közül négyezren visszaküldik azt a testülethez.

Az alapellátásban dolgozók azt kérik a kormányzattól, hogy az idei évre kieső vizitdíj és a több éve megvont amortizációs támogatást pótolja, valamint kérik a jövő évi költségvetésben a praxisok tényleges bekerülési költségén történő meghatározását is. „A vizitdíj gazdaságilag (...) szükséges finanszírozás volt, rossz filozófiával, az emberek számára sértő módon, a szakma számára kiszámíthatatlan módon. Ezért küzdöttünk, hogy szűnjön meg” – jelentette ki, hozzátéve, de azzal, hogy megszűnt, „visszaállt” az a praxisdíj, amely már a vizitdíj előtt is kevésnek bizonyult.

Az elnök elmondta: a kamara jogászai által elkészített egységes szerződésbontási anyagot minden háziorvos, fogorvos és házi gyermekorvos megkapja, a dolguk csak annyi, hogy aláírják, és a dokumentumot visszajuttassák a kamarához.

Kérdésre válaszolva Éger István közölte: amennyiben a finanszírozási tárgyalások nem vezetnek eredményre és nem kapnak négyezer kollégától szerződésbontási dokumentumot, újra elemzik a helyzetet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.