A budapesti rendőrfőkapitány a városligeti nagyréten tartott rendezvény megnyitóján azt mondta: a rendőrök büszkék hivatásukra, azért dolgoznak, hogy a családok, ismerősök biztonságban éljenek. A rendőrök csak a bajban találkoznak az állampolgárokkal, így a testület védőszentje, sárkányölő Szent György napján a rendőrség békés körülmények között egy másik arcát is megmutathatja az állampolgároknak – tette hozzá a dandártábornok, utalva a nap folyamán tartandó látványos bemutatókra.
Tóth Gábor beszédét követően elmondta: tavaly az ismertté vált bűncselekmények száma 100 ezer alá csökkent, így az élet és testi épség elleni bűncselekmények, a rablások, fegyveres támadások, vagyon elleni bűncselekmények száma is kevesebb volt. Hozzátette: a rablások 50 százalékát felderítették, az élet ellenes bűncselekmények 92 százalékánál megtalálták az elkövetőket, míg a vagyon elleni bűncselekmények 33 százalékánál is sikerült megtalálni a gyanúsítottakat.
A budapesti rendőrfőkapitány megjegyezte, csak tavaly 1300 demonstrációt biztosítottak a fővárosban, és „oly módon tudták garantálni a gyülekezési jog gyakorlását, hogy az minden esetben szakszerű, és törvényes volt”.
Arra a kérdésre, hogy a Hollán Ernő utcában és az azt követően tartott demonstrációkkal kapcsolatban az állampolgári jogok biztosa vizsgálatot indított, a főkapitány úgy válaszolt: az ombudsman feladata és joga vizsgálatokat indítani, nem zárja ki azonban a hiba lehetőségét, mert mint fogalmazott, „nem íróasztal mögött, hanem a helyszínen kell fontos döntéseket hozni”. Véleménye szerint a gyülekezési törvény módosításra szorul, de a rendőrség ebben a feladatban az utolsó helyen áll, ugyanis az a jogszabályok alapján hajtja végre a feladatát.
Az idei év legnagyobb kihívásának Tóth Gábor azt tartja, hogy megőrizzék az eddig elért eredményeket, és továbbra is szakszerűen, törvényesen lássák el a demonstrációk biztosítását annak ellenére, hogy jelentős létszámhiánnyal küzd a BRFK. A dandártábornok szerint még további 1000-1500 rendőrre lenne szükség. Vasárnap nemcsak a rendőrség napját, hanem a BRFK fennállásának 127. évfordulóját is ünnepelték, és átadták az Év Budapesti Rendőre elismeréseket is.
Bűnügyi szakterületen Hoppka Lajos őrnagy, a szervezett bűnözés elleni alosztály vezetője, igazgatásrendészeti területen Kanyó Lászlóné főtörzszászlós, közrendvédelmi szakterületen Dézsi Pál főtörzszászlós, közlekedésrendészeti területen Toplensziki József főtörzszászlós, motoros járőrvezető, parancsnoki területről Faragó-Szuhay Ágnes alezredes vehette át a kitüntetést, míg miniszteri különdíjat Bukovenszki Imre főtörzszászlós kapott.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.