Tóth Gábor: A gyülekezési törvény módosításra szorul

Az elmúlt tíz év legsikeresebb évét zárta a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) 2007-ben, az élet és vagyon elleni bűncselekmények száma csökkent, a felderítési mutató az eddigi legjobb eredményt mutatja – mondta Tóth Gábor dandártábornok a fővárosi városligetben rendezett budapesti rendőrnapon vasárnap.

MNO
2008. 04. 20. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti rendőrfőkapitány a városligeti nagyréten tartott rendezvény megnyitóján azt mondta: a rendőrök büszkék hivatásukra, azért dolgoznak, hogy a családok, ismerősök biztonságban éljenek. A rendőrök csak a bajban találkoznak az állampolgárokkal, így a testület védőszentje, sárkányölő Szent György napján a rendőrség békés körülmények között egy másik arcát is megmutathatja az állampolgároknak – tette hozzá a dandártábornok, utalva a nap folyamán tartandó látványos bemutatókra.

Tóth Gábor beszédét követően elmondta: tavaly az ismertté vált bűncselekmények száma 100 ezer alá csökkent, így az élet és testi épség elleni bűncselekmények, a rablások, fegyveres támadások, vagyon elleni bűncselekmények száma is kevesebb volt. Hozzátette: a rablások 50 százalékát felderítették, az élet ellenes bűncselekmények 92 százalékánál megtalálták az elkövetőket, míg a vagyon elleni bűncselekmények 33 százalékánál is sikerült megtalálni a gyanúsítottakat.

A budapesti rendőrfőkapitány megjegyezte, csak tavaly 1300 demonstrációt biztosítottak a fővárosban, és „oly módon tudták garantálni a gyülekezési jog gyakorlását, hogy az minden esetben szakszerű, és törvényes volt”.

Arra a kérdésre, hogy a Hollán Ernő utcában és az azt követően tartott demonstrációkkal kapcsolatban az állampolgári jogok biztosa vizsgálatot indított, a főkapitány úgy válaszolt: az ombudsman feladata és joga vizsgálatokat indítani, nem zárja ki azonban a hiba lehetőségét, mert mint fogalmazott, „nem íróasztal mögött, hanem a helyszínen kell fontos döntéseket hozni”. Véleménye szerint a gyülekezési törvény módosításra szorul, de a rendőrség ebben a feladatban az utolsó helyen áll, ugyanis az a jogszabályok alapján hajtja végre a feladatát.

Az idei év legnagyobb kihívásának Tóth Gábor azt tartja, hogy megőrizzék az eddig elért eredményeket, és továbbra is szakszerűen, törvényesen lássák el a demonstrációk biztosítását annak ellenére, hogy jelentős létszámhiánnyal küzd a BRFK. A dandártábornok szerint még további 1000-1500 rendőrre lenne szükség. Vasárnap nemcsak a rendőrség napját, hanem a BRFK fennállásának 127. évfordulóját is ünnepelték, és átadták az Év Budapesti Rendőre elismeréseket is.

Bűnügyi szakterületen Hoppka Lajos őrnagy, a szervezett bűnözés elleni alosztály vezetője, igazgatásrendészeti területen Kanyó Lászlóné főtörzszászlós, közrendvédelmi szakterületen Dézsi Pál főtörzszászlós, közlekedésrendészeti területen Toplensziki József főtörzszászlós, motoros járőrvezető, parancsnoki területről Faragó-Szuhay Ágnes alezredes vehette át a kitüntetést, míg miniszteri különdíjat Bukovenszki Imre főtörzszászlós kapott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.