Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető közleménye szerint erről hétfőn döntött a Fidesz és a KDNP frakciószövetsége. Sólyom László köztársasági elnök április végén jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének Baka Andrást, a strasbourgi emberi jogi bíróság volt bíráját, akinek kinevezését azonban az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem támogatta. A Fidesz és a KDNP ugyan az OIT döntésétől tette függővé támogatását, azonban azt is jelezte, hogy sem szakmai, sem politikai kifogásuk nincs a jelölttel szemben. Mint korábban a távirati iroda megírta, az OIT szavazásán született szoros eredmény és a táblabíróságok elnökeinek kiállása a jelölt mellett árnyalta a képet a Fidesz és a KDNP számára, így már május elején várható volt, hogy támogatni fogják Baka András kinevezését.
A két ombudsmani poszt december közepe óta betöltetlen, az államfő jelöltjeit eddig háromszor szavazta le a Ház. Sólyom László május 9-én jelentette be, hogy a posztot korábban is betöltő Péterfalvi Attilát adatvédelmi biztosnak, Fülöp Sándor jogászt pedig a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelöli. Mindketten voltak már jelöltek, az államfő azért jelölte őket újra, mert ők kapták a legtöbb voksot a parlamenti szavazáson. A Fidesz és a KDNP a korábbi szavazásokon is támogatta mindkét jelöltet.
Nemet mond az MSZP Bakára
Az MSZP-frakció nem támogatja, hogy Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökévé válasszák, az ombudsmanjelöltekről lelkiismeretük szerint voksolhatnak a képviselők – mondta Kovács Tibor, a szocialista párt frakcióvezető-helyettese hétfőn, a képviselőtestület ülése után. A szocialista frakciónak szakmai kifogásai vannak Baka Andrással szemben: az MSZP szerint kevesebb ismerettel rendelkezik a magyar bírói rendszer működéséről, és az is fontos szempont, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban (OIT) a bizalom hiányát fogalmazták meg vele szemben – közölte a frakcióvezető-helyettes.
Kovács Tibor hozzátette: ezen okokból a frakció illetékes munkacsoportja azt javasolta a frakciónak, hogy ne támogassák Baka András megválasztását, és ezzel a képviselők többsége egyetértett. Baka Andrást, a strasbourgi emberi jogi bíróság volt bíráját április végén jelölte főbírónak Sólyom László köztársasági elnök.
A szocialista képviselők lelkiismeretük szerint szavazhatnak Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosjelöltről és a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelölt Fülöp Sándorról. Az MSZP-frakcióban hétfőn hallgatták meg a két jelöltet. Kovács Tibor közölte: bár a jelöltek mellett kedvező vélemények is elhangzottak, ettől függetlenül a frakció többsége úgy döntött, lelkiismereti szavazást javasol a képviselőknek. A távirati iroda úgy tudja, hogy a frakcióban többen vannak, akik támogatják Fülöp Sándor megválasztását, mint azok, akik nem. Péterfalvi Attila korábbi adatvédelmi biztost decemberben már leszavazta a Ház, személyéről a szocialisták lelkiismeretük szerint szavaztak. Hasonló lelkiismereti szavazás volt az MSZP-frakcióban, amikor februárban a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelölt Fülöp Sándorról szavaztak. Fülöpöt akkor szintén nem választották meg országgyűlési biztosnak.
Az MDF nem támogatja Bakát
A Magyar Demokrata Fórum frakciója hétfői ülésén úgy döntött, hogy nem támogatja a Legfelsőbb Bíróság elnökének jelölt Baka Andrást, Péterfalvi Attila és Fülöp Sándor ombudsmanjelöltek megválasztásáról pedig lelkiismeretük szerint szavaznak a frakció tagjai – mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője hétfőn.
Lelkiismereti szavazást kér az SZDSZ
Az SZDSZ parlamenti frakciója úgy döntött, képviselői lelkiismeretére bízza, miként szavazzanak a két ombudsmanjelöltről hétfőn a parlamentben. Erről Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes beszélt az MTI-nek a liberális képviselőcsoport ülését követően. A szabad demokraták frakciója megosztott volt a kérdésben, ezért mindkét jelölt esetében a lelkiismereti szavazás mellett döntöttünk – közölte Gusztos Péter, aki nem árulta el, miben volt megosztott a frakció.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.