Az ellenzéki képviselő példaként említette, hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI), a Schöpf-Merei Kórház vagy a Budai Gyermekkórház megszüntetése komoly ellátási hiányt okozott, ezért ezeknek az intézményeknek az újraindítását át kell gondolni.
Pesti emlékeztetett arra, az Egészségügyi Felügyelet az elmúlt időszakban 48 kórházban vizsgálta a kialakult helyzetet, azt, hogy a kórházak el tudják-e látni feladatukat. Hangsúlyozta: a felügyelet a várólistákat is vizsgálta és megállapította, hogy Magyarországon az átlagos várakozási idő egy év.
Mint elhangzott, a gerincstabilizáló műtétekre jelenleg 343 napot kell várni, a térdprotézis műtétre 167 napot, a szürkehályog-műtétre pedig 45 nap a várakozási idő. Pesti megjegyezte: az átlag várakozási idő növekedett, és a tendencia a jelek szerint folytatódik.
A fideszes politikus közölte: 2006 előtt nem volt várólista, de ha volt is, rendívül rövid. Így egyet lehet érteni az EU fogyasztói indexének minősítésével, amely szerint egy év alatt az MSZP-SZDSZ kormány működése idején a magyar egészségügy a 14. helyről a 24. helyre csúszott vissza Európában – mondta Pesti, aki szerint a jelenlegi hiányhelyzet nem csökkenti, sokkal inkább növeli a társadalmi igazságtalanságot és a korrupciót. Hozzátette: e korrupció kiváltója a magyar egészségügyi vezetés.
(mti)