Franciaországban tárgyalt Gyurcsány

A magyar–francia stratégiai partnerségről írt alá csütörtökön megállapodást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő Párizsban. • Stratégiai partnerség: Gyurcsány Ferenc Párizsban tárgyal

MNO
2008. 05. 22. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar-francia stratégiai partnerségről írt alá csütörtökön megállapodást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő Párizsban. Az ünnepélyes aláírásra a francia elnöki hivatalban, az Elysée-palotában került sor. A vendéglátó politikus, akinek apja a 40-es években vándorolt ki Franciaországba, magyarul mondott köszönetet a ceremónia után. Ezt követően munkaebéden látta vendégül Gyurcsány Ferencet.

Fotó: Reuters

A magyar és a francia kormány által elfogadott stratégiai partnerség ötéves keretprogramot határoz meg, amelynek célja a közös érdekeket szolgáló politikák folytatása. A partnerség az 1991. szeptember 11-én Párizsban aláírt Egyetértési és Barátsági Szerződés folytatásaként a már létező együttműködési formákra támaszkodik, az érintett szereplők részvételével: a nemzeti intézmények, a közigazgatási szervek, a civil szféra, illetve a vállalatok és a helyi önkormányzatok bevonásával. A magyar-francia partnerségi viszonyról szóló politikai nyilatkozat leszögezi: a magyar és a francia népet évszázadok óta összekötő szoros kapcsolatok jegyében Magyarország és Franciaország közösen vállalnak elkötelezettséget egy egységes, szabad és demokratikus Európa érdekében.

Az európai nemzetek kibővült családjának egyenjogú tagjaiként megerősítik egyetértésüket, és kifejezésre juttatják azon akaratukat, hogy egymással szolidaritást vállalva munkálkodnak népeik jólétéért és Európa szerepének megerősítéséért a világban.

Franciaország vissza kíván térni Kelet-Európába, és nem szeretné a térség országait Németországnak vagy a skandináv országoknak „átengedni”. Párizs ezért az év második felében esedékes francia EU-elnökség prioritásaihoz minden létező támogatást megpróbál elnyerni ezekben az országokban. Ennek jegyében stratégiai partnerséget javasolt hét kelet-közép-európai országnak. Míg az előző francia államfő diplomáciája inkább elhanyagolta a kelet-európai országokat – az iraki háború kapcsán például, 2003 februárjában, Jacques Chirac csípős hangon kioktatta a Washington mögött felsorakozó közép-európai NATO-tagállamokat -, az utód, Nicolas Sarkozy új stratégiát választott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.