Hétfőn döntenek a pártok, támogatják-e Baka kinevezését

A Legfelsőbb Bíróság elnökéről, valamint az adatvédelmi és a jövő nemzedékek országgyűlési biztosáról szavaz az Országgyűlés hétfőn, jövő heti kétnapos ülésének első napján.

MNO
2008. 05. 25. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfelsőbb Bíróság elnökének Baka Andrást, a strasbourgi emberi jogi bíróság volt bíráját jelölte április végén Sólyom László köztársasági elnök. Az MSZP, a Fidesz, a KDNP és az MDF hétfőn dönt arról, támogatja-e a jelöltet. A Fidesz és a KDNP jelezte: sem szakmai, sem politikai kifogásuk nincs a jelölttel szemben. Az SZDSZ nem támogatja a jelöltet. Miután az Országos Igazságszolgáltatási Tanács meghallgatta Baka Andrást, nem támogatta főbíróvá választását, az öt ítélőtábla vezetője azonban egyetért megválasztásával. A Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökének, Lomnici Zoltánnak hatéves megbízatása június 26-án jár le. A két ombudsmani poszt december közepe óta betöltetlen, az államfő jelöltjeit eddig háromszor szavazta le a Ház.

Sólyom László május 9-én jelentette be, hogy a posztot korábban is betöltő Péterfalvi Attilát adatvédelmi biztosnak, Fülöp Sándor jogászt pedig a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelöli. Mindketten voltak már jelöltek, az államfő azért jelölte őket újra, mert ők kapták a legtöbb szavazatot a parlamenti szavazáson. Az öt parlamenti frakció hétfőn alakítja ki álláspontját a jelöltekről. Péterfalvi Attila decemberi újraválasztásakor a szocialisták lelkiismereti szavazást rendeltek el a frakcióban, a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ támogatta a jelöltet. Az MSZP Fülöp Sándor esetében szintén lelkiismereti szavazást rendelt el a februári választáson, a Fidesz támogatta a jelöltet.

A három jelölt megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges, a szavazás titkos. Ha sikeres a választás, akkor a Legfelsőbb Bíróság elnöke és az ombudsmanok esküt is tesznek. Határoznak az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény felülvizsgálatáról, amely a jogszabály jelentős részét hatályon kívül helyezi, de megtartják a felügyeleti tanács összetételére, az intézményi és a betegforgalmi listára, valamint az elszámolási nyilatkozat megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseket.

Az SZDSZ kilépése miatt dönteni kell a kuratóriumokról is

A képviselők várhatóan döntenek az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) és a médiakuratóriumok kiegészítéséről. Az SZDSZ delegáltjai május elsejétől – a párt koalícióból való kilépésétől – az ellenzéki oldalhoz tartoznak, így a törvény alapján a közmédiumok kuratóriumi elnökségében, illetve az ORTT-ben ismét egyensúlyba kell hozni a két oldal létszámát: a most tíztagú testületek közül a Magyar Rádió és a Magyar Televízió kuratóriumi elnöksége 14, a Duna Televízióé pedig 12 fősre duzzadna. Határoznak az állampolgári jogok, illetve a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának, valamint az adatvédelmi biztosnak a 2007-es tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról. Döntenek a közraktározásról szóló törvény módosításáról, amely egyszerűsíti és gyorsítja a hatósági eljárásokat, csökkenti a csatolandó dokumentumok körét és számát, és egyes esetekben lehetőséget teremt arra, hogy elektronikus úton is be lehessen nyújtani őket.

Kedden kezdődik a mozgóképről szóló törvény módosításának vitája, valamint közel tíz törvényjavaslat részletes vitáját is lefolytatják. A filmtörvényt azért módosítják, hogy összhangba hozzák a megváltozott európai uniós szabályokkal. A kis terjedelmű korrekció arra irányul, hogy az állami támogatások bizonyíthatóan kulturális célokat szolgáljanak. Az MSZP, a KDNP, az SZDSZ és az MDF által benyújtott, a Nemzeti Tehetség Programról szóló országgyűlési határozati javaslat szerint a kiszámítható állami szerepvállalás és a már meglévő, valamint a további források bevonása, célirányos hatékony felhasználása érdekében Nemzeti Tehetség Alap létesítését látja szükségesnek az Országgyűlés.

Lefolytatják a képviselők a polgári perrendtartásról, a bírósági végrehajtásról és az egyes közjegyzői nemperes eljárásokról szóló törvényjavaslatok részletes vitáját. A tervek szerint az előterjesztések elfogadása után jelentősen rövidülhet a peres és nemperes eljárások ügyintézési határideje.

A Ház lefolytatja a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló törvény módosításának részletes vitáját. Az MDF-es képviselők kezdeményezte javaslat szerint a társadalmi szervezetek számára felajánlott, de általuk fel nem vett összeg a Nemzeti Civil Alapprogramba kerülne. A módosítás azt is tartalmazza, hogy az adócsomag részeként az adózók postán kapnának visszajelzést arról, hogy előző évi felajánlásuk célba ért.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.