A nyílt levél aláírói szerint a parlament előtt levő törvényjavaslat úgy nyilvánítja honvédelmi és kiemelt fontosságú honvédelmi területté az ország jelentős részeit, hogy ezzel kapcsolatban nem történt semmilyen előzetes egyeztetés – olvasható a levélben. A törvényjavaslat nem szabályozza, hogy milyen jogokat kap ezeken a területeken a honvédelem, és milyen jogokat veszítenek el az önkormányzatok, a természetvédelmi és kulturális örökségvédelmi szakhatóságok, de a területek kijelölése érinti a felszín alatti és felszíni vízbázisok védelmét is.
Mint írják, a Natura 2000-es területekkel való több mint 150 ezer hektárnyi átfedés miatt az EU-s kötelezettségeink teljesítése is veszélybe kerül ezeken a területeken. Természetesen gondolhatunk arra, hogy valami általunk nem ismert, nagy horderejű nemzetbiztonsági vagy honvédelmi ügy áll a dolog hátterében, mely minden egyéb érdeket felülír, ezért a sietség, ezért a „lopakodó” törvényalkotás – szögezik le.
Szerintük ezt azonban erősen kérdésessé teszi az a tény, hogy sem a honvédelmi, sem a nemzetbiztonsági bizottság elé nem került a törvényjavaslat. Úgy vélik, a fokozott óvatosság és a nyilvános társadalmi vita e kérdésben annál is inkább fontos lehet, mert az ugyancsak a törvényhozás előtt fekvő törvényjavaslat ugyanakkor olyan jogosítványokkal ruházza fel a honvédelmi tárcát a még létre sem jött „kiemelt fontosságú honvédelmi övezetekben”, ami a beruházási, építési és egyéb tevékenységek tekintetében gyakorlatilag szabad kezet ad a tárcának.
A közigazgatási határos lehatárolás túl nagy szabadságot biztosít a HM-nek, míg túl sok kötöttséget ad az önkormányzatoknak – írják. Úgy vélik, a módosító indítványokról a május 26-val kezdődő héten lesz plenáris szavazás, a veszély még elhárítható.
A levél aláírói arra kérik a parlamenti képviselőket, hogy szavazzák meg ezeket a módosító indítványokat, valamint nyílt levélben fordulnak Sólyom László köztársasági elnökhöz, arra kérve őt, hogy kísérje figyelemmel a törvénytervezet sorsát, és tegyen meg mindent azért, hogy egy ilyen nagy horderejű ügyben történő döntéshozatal ne térhessen le a demokrácia alapelvei által kijelölt útról. Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert arra kérik, hogy tekintse át az e témában Szili Katalin házelnök asszony, Ángyán József és Font Sándor által benyújtott módosító indítványokat, és támogassa ezen kritikus pontok kikerülését a törvényjavaslatból – ezzel időt és lehetőséget teremtve a törvény ezen pontjainak megfelelő előkészítésére.