A szabadság ünnepe: tizenhét éve mentek ki az oroszok

Minden évben június utolsó szombatján, az idén június 28-án emlékezünk meg arról, hogy Magyarország a szovjet csapatok kivonásával 1991-ben újra szabad, független állam lett. Ma a magyar polgármesterek világtalálkozója keretében 18. alkalommal ünneplik meg a magyar szabadság napját.

MNO
2008. 06. 28. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnep alkalmával nyújtják át a Magyar Szabadság Napja Díjat, amelyet az idén Grosics Gyulának, a legendás Aranycsapat kapusának ítéltek oda. Tizenhét éve, 1991. június 30-án fejeződött be hivatalosan a szovjet csapatok kivonása Magyarországról. Az 1990. március 10-én, Moszkvában megkötött magyar–szovjet kormányközi egyezmény ezt a dátumot rögzítette a kivonulás befejezéseként, a szovjet alakulatok távozása azonban a tervezettnél két héttel hamarabb megtörtént. A Magyarországon állomásozó Déli Hadseregcsoport 1990 márciusában kezdte meg kivonulását; a felszereléseket, harcászati eszközöket és a lebontott laktanyák épületelemeit a záhonyi átrakó pályaudvaron létesített katonai rakodóbázison tették át a magyar szerelvényekből a szovjet vagonokba.

A több mint egy éven át tartó művelet során a szovjet fél végig tartotta a „menetrendet”: a katonák naponta egy-egy szerelvényt indítottak útnak. A személyi állomány kivonása ezzel párhuzamosan zajlott. Az első, szovjet katonákat hazaszállító katonavonat, amely a Veszprém megyében szolgálatot teljesített harckocsiezred egy gépesített lövész zászlóalját vitte a Szovjetunióba, 1990. március 13-án hagyta el Magyarország területét. A következő 15 hónapban összesen másfél ezer, katonákat és eszközöket szállító szerelvény távozott az országból.

Az 1991. június 16-án elindult utolsó katonavonat a felszámolt rakodóbázisok felszereléseit vitte magával. Az utolsó szovjet katona, Viktor Silov altábornagy, a Déli Hadseregcsoport parancsnoka 1991. június 19-én 15 óra 1 perckor a záhony-csapi hídnál lépte át a magyar határt. Így – 1944. március 19-e óta először – már nem állomásozott idegen katona magyar földön. Az Országgyűlés 2001. május 8-án elfogadta az ország szabadsága visszaszerzésének jelentőségéről és a magyar szabadság napjáról szóló koalíciós előterjesztést, amely június 19-ét – az utolsó megszálló katona Magyarországról történt távozása emlékére – nemzeti emléknappá, június hónap utolsó szombatját pedig a magyar szabadság napjává nyilvánította.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.