Kerpen Gábor elmondta: a technika „fetisizálása” nem szerencsés egy olyan országban, amelyben iskolákat zárnak be, oktatókat bocsátanak el, a tanárok pedig a kiegészítő munkaerő híján és a megnövelt óraszámok miatt egyre nagyobb nyomás alatt vannak. „Olyan iskolába bevinni a digitális táblát, amelyikben rossz a szigetelés, nem szerencsés” – tette hozzá. Székely Hajnalka megjegyezte: olyan híreket is hallottak, hogy a digitális táblákat csak olyan iskolákban helyezik el, amelyeket felújítottak. Ez negatív hatással lesz az oktatási intézmények közötti viszonyra, hiszen szemmel látható és kézzel fogható lesz a különbség egy felújított és felszerelt, valamint egy mindezeket nélkülöző iskola között – vélekedett.
Kerpen Gábor szerint elhibázott a kormánynak azon lépése is, hogy a reklámtörvényen keresztül módosítja az oktatási törvényt: a jogszabály megszüntetné a nevelőtestületek és az intézményvezető formális jogát annak eldöntésére, hogy milyen reklám kerülhet az iskolákba. A PDSZ elfogadhatatlannak tartja, hogy a szakmai szervezetek előzetes értesítése nélkül úgy módosítanák a reklámtörvényt, hogy kiterjesztenék a reklámozható tevékenységek körét, és kivonnák a pedagógiai kontroll alól ezt a gyermekek életét nagyban meghatározó tevékenységet.
A jövő héten napirendre kerülő törvénymódosítás szerint az oktatási intézményekben továbbra is tilos a reklámtevékenység, ám e tilalom nem vonatkozna az egészséges életmódra és a környezet védelmére neveléssel összefüggő, valamint a közéleti és kulturális tevékenységet, továbbá „az oktatási tevékenységet folytató vagy az ilyen tevékenység megvalósulásához bármilyen formában hozzájárulást nyújtó” vállalkozás nevének, védjegyének vagy egyéb megjelölésének az adott tevékenységgel közvetlenül összefüggő megjelenítésére. A sajtótájékoztatón megszólalók szerint ez azt eredményezné, hogy akár egészségtelen élelmiszerek, termékek hirdetése is megjelenhetne az oktatási intézményekben.
(MTI)