Mikola: Gyurcsány veszélyes reformretorikát használ

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismét veszélyes egészségügyi reformretorikát használt az egészségügyi magánszolgáltatók országos konferenciáján mondott beszédében – erről Mikola István, az ellenzéki párt szakpolitikusa beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján.

MNO
2008. 06. 05. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc a konferencián filozófiai problémaként említette a magán- és közfelelősség összehangolását, azt, hogy milyen szerep hárul a magánszolgáltatókra és a köztulajdonban lévő ellátókra. Mint mondta, meg kell teremteni e két szereplő egyensúlyát, mert alapjában véve az embereknek mindegy, hogy milyen tulajdonban van a szolgáltató, ha minőségi ellátást kapnak.

Mikola István szerint ugyanakkor egyáltalán nem mindegy milyen tulajdonban van a szolgáltató, hiszen, ha az állam eleget akar tenni alkotmányos kötelezettségének, akkor óvnia kell az állami, önkormányzati tulajdonban lévő egészségügyi intézményrendszert. Ez az új, veszélyes reformretorika megint ezt kérdőjelezi meg – tette hozzá az Orbán-kormány egészségügyi minisztere, aki szerint ismét olyan törekvést látnak, amely az állami felelősséget csorbítva a magánszektornak akar terepet biztosítani.

„Szó sincs arról, hogy pénzügyi befektetők, akik majd itt kórházakat működtetnek, gyógyszertárakat működtetnek, esetleg off-shore cégeken keresztül, rabszolgaként alkalmazzák az orvosokat, ellehetetlenítik a gyógyszerészeket, a szakmát ellehetetlenítik, hogy ezek ugyanazt a minőségi szolgáltatást tudják nyújtani, mint a gondoskodó állam, az állami-önkormányzati intézményrendszer” – mondta. Mikola István hangsúlyozta: nem azt mondja, hogy a magánkezdeményezéseknek nincs helye az egészségügyben, hanem azt, hogy a Fidesz a szakmai, vagy más néven egzisztenciavállalkozások híve.

A politikus kifogásolta a kormányfő azon kijelentését is, hogy sokan magánügynek tekintik az egészségüket, azonban ha megbetegednek, közpénzből akarnak gyógyulni. A fideszes politikus szerint nyilvánvaló, hogy aki egész életében fizeti a jövedelemarányos járulékot, az ebből a befizetésből származó közpénzalapból akar meggyógyulni, erről szól a társadalombiztosítás. Döbbenetes, hogy ezt máig nem érti a miniszterelnök – jegyezte meg.

A politikus a miniszterelnök szavait kiegészítve úgy vélte: az egészségügyben „szerencsétlen félfordulat” következett be, hiszen káosz van az ágazatban. Mikola István szerint a kormányfő megrótta az ellenzéket, amikor arról beszélt, hogy „nagyon erőteljes, a kormány által képviselt reformmal szemben megszervezett erők mutatták meg magukat, és egy ponton megállították a reformot”. Ugyanakkor kijelentette: „Igen megszerveztük magunkat, eléggé erősek vagyunk, de nem a reformokkal állunk szemben, mert a reformok a mi értelmezésünkben megújító törekvéseket jelentenek”.

Az ellenzéki képviselő ugyancsak a kormányfő mondataira utalva azt mondta, nem eshetnek egyforma elbánás alá az állami és magánszolgáltatók. Mikola István visszautasította a miniszterelnök egy másik kijelentését is, amely szerint „az önző pártpolitikának hátrébb kell vonulnia. Azt kell mondani a pártpolitikusoknak, hogy kórházak helyett pártházakba tessék menni, és azt kell mondani, az egészségügy átpolitizálása helyett találjanak más játékszert, ha nem bírnak magukkal”. „Ezt arra kellene vonatkoztatni, aki mondja, mert egyre veszélyesebb a játékszer, amivel játszik, sajnos másfél év alatt bebizonyosodott, hogy közveszélyes és önveszélyes is tud lenni” – fogalmazott Mikola István.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.